Po skončení 1. světové války se začalo Rakousko-Uhersko rozpadat. Západní spojenci (Velká Británie, Francie a Spojené státy americké) už v průběhu léta 1918 vyslovili souhlas s rozpadem Rakousko-Uherska.
106 – přesně tolik let uplynulo od 28.října 1918, kdy byl ve večerních hodinách vydán Národním výborem první zákon o zřízení samostatného státu československého, a poté bylo ještě zveřejněno provolání Národního výboru „Lide československý. Tvůj odvěký sen se stal skutkem …“ Pod oběma dokumenty byli podepsáni Antonín Švehla, Alois Rašín, Jiří Stříbrný, Vavro Šrobár a František Soukup – později zvaní „Muži 28. října“.
Ve dnech 29.–30. října se konstituovala československá státní moc v Brně, Plzni, Ostravě, Olomouci, Hradci Králové, Pardubicích a na dalších místech.
V Brně proběhlo oznámení vzniku Československé republiky z balkonu Besedního domu před polednem 29. října 1918. Na stejném místě se konala i První prezentační konference Občanského parlamentu.
Významné datum či milník to v naší historii určitě je, avšak je k zamyšlení – můžeme se stále považovat za samostatný, suverénní stát tak, jak je občanům prezentováno? Realita všedních dní tomu totiž neodpovídá.
Jsme v neustálém vleku střednědobých či dlouhodobých plánů těch nahoře, dokážeme si konečně prosadit tu cestu svou, ryze občanskou?
Ivona Kopáčová, Tiskový výbor Občanského parlamentu
26,011 zobrazení celkem, 38 zobrazení dnes