Dožít se 200 let a více je snem každé civilizace – od svého známého počátku až po dnešek. Dalo by se předpokládat, že dnešní, moderní a technologická doba našla možnosti, jak prodloužit život, být krásným mladý, zdravý a silný. Věda kráčí obřími kroky dopředu a vyvíjí a nabízí – v minulosti nepředstavitelné možnosti.
Je mládí a krása jen pro vyvolené nebo si ji může zajistit každý jedinec? Je možné, že existuje i přírodní cesta, jak dosáhnout životosprávou vysokého věku a netrpět bolestí a nemocemi?
Možná, že v rámci denního života nám ani nepřijde, že již takové možnosti existují. Vznikají v Silicon Valley, na půdě zasvěcených university, laboratoří a star-upů či think tanků. Mnohdy dotovány částkami “investorů”, kteří vkládají do prodlužování života obrovské částky a naděje. Vydá to sice na zajímavou knihu, ale pro ty, co mají pocit, že dlouhověkost je možná, mám pár zajímavých odkazů, jmen, projektů. Jsou to volně dohledatelné zdroje, které mohou detailněji osvětlit, jak to s tou budoucí dlouhověkostí je a bude. Protože nic není nemožné, avšak je otázka, zda ta dlouhověkost nepřináší a nepřinese lidstvu mnohem větší útrapy než přirozený lidský vývoj. A to se vším všudy – s nemocemi, stárnutím i smrtí.
Peter Andreas Thiel (* 11. října 1967) je americký podnikatel, investor rizikového kapitálu a politický aktivista. Spoluzakladatel společností PayPal, Palantir Technologies a Founders Fund, byl prvním externím investorem ve Facebooku. K červenci 2024 měl Thiel odhadované čisté jmění 11,2 miliardy USD a v indexu miliardářů Bloomberg se umístil na 212. místě. Po PayPal založil Thiel v roce 2003 společnost Palantir Technologies, která se zabývá analýzou velkých dat, a od jejího založení je jejím předsedou. Prostřednictvím Thielovy nadace Thiel řídí grantové organizace Breakout Labs a Thiel Fellowship, které financují neziskový výzkum v oblasti umělé inteligence, prodlužování života a seasteading.(obyvatelné plochy na moři). Aktivní projekty – The Seasteading Institute
“VELKÝM ÚKOLEM MODERNÍHO SVĚTA JE UČINIT SMRT ŘEŠITELNÝM PROBLÉMEM”.
Nadace: Methusalem – zpomalit stárnutí do roku 2030 – v devadesáti jako padesátníci.
Klinika Mayo ( Mayo Clinic) je nezisková organizace, americké lékařské výzkumné a vzdělávací centrum a univerzitní nemocnice v Rochesteru v Minnesotě. Má rovněž několik nemocnic a klinik v Jacksonville na Floridě a ve Scottsdale a Phoenixu v Arizoně. Klinika Mayo dále spolupracuje s množstvím menších klinik a nemocnic v Minnesotě, Iowě a Wisconsinu. Kliniku založil v roce 1889 doktor William Worrall Mayo a jeho dva synové, rovněž lékaři.V roce 2006 klinika oznámila vstup do České republiky. V roce 2012 bylo ve spolupráci s Mayo Clinic otevřeno Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny (FNUSA-ICRC) v Brně.
Unity Biotechnology (anti-aging výzkum).
Na urychlení výzkumu dlouhověkosti se vedle firem podporovaných elitou Silicon Valley podílejí mnohé iniciativy – sbírající genom nejstarších lidí světa, výzkumný tým z Pittsburské univerzity v Pensylvánii pracuje na sekvenaci genů stovek olympiojských vítězů a hledá supergeny pomocí software podporované UI. Výzva americké Národní lékařské akademie “Velká výzva zdravé dlouhověkosti.
Startovací výstřel vědecké soutěže propukl na jaře 2016 na večírku v domě Normana Leara. Zde se sešli herci, miliardáři ze Silicon Valley a nositelé Nobelovy ceny, aby diskutovali o cestě, která vede k ovládání stárnutí. Nové léky, nové léčebné postupy, technologie, strategie.
Je jasné, že ti, kdo mají finance, technologie a jsou zastánci dlouhověkosti – ať už z osobního zájmu nebo zájmu “záchrany” lidstva, budou vždy si “hrát” a hledat gen dlouhověkosti. Protože moc je “boží” a té moci je třeba si užít co nejdéle.
Pro ty, kdo chtějí hledat další informace nabízíme další odkazy pro pochopení toho, co lze očekávat od budoucnosti.
Raymond „Ray“ Kurzweil (* 12. února 1948) je americký vynálezce, futurolog a jedna z klíčových postav technologického vývoje ve společnosti Google.
V oblasti počítačových technologií se zaobíral především optickým rozpoznáváním znaků (programy OCR), syntézou řeči, neboli umělou tvorbou řeči (syntézou programy TTS) a rozpoznáváním řeči, tedy automatickým převodem mluvené řeči do textu. Vynalezl v těchto oblastech některé průlomové přístroje (například první CCD stolní scanner (flatbed), první převaděč řeči do písma pro slepce apod.) Celkem vlastní přes 400 patentů.
Napsal též několik hojně diskutovaných knih na téma umělé inteligence, technologické singularity („pokrok budou vytvářet stroje“) a tzv. transhumanismu, tedy hnutí, které podporuje použití nových vědeckých objevů a technologií k vylepšení lidských mentálních i fyzických schopností, které Kurzweil podporuje.
John Craig Venter (* 14. října 1946 Salt Lake City) je americký biotechnolog, biochemik, genetik a podnikatel. Je znám jako jeden z prvních lidí, kteří dokázali osekvenován lidský genom a také jako první biolog, který vytvořil buňku se syntetickým genomem. Založil firmu Celera Genomics a organizaci J. Craig Venter Institute. Magazín Time ho v letech 2007 a 2008 uvedl mezi 100 nejvlivnějších lidí světa. Je členem vládní poradní skupiny pro vědu a technologie.
Určitě si najdete i to, co je Silicon Vallye a tam také najdete další dchberoucí informace. Zkrátka i to, že jsme součástí výzkumu na bází různých sběrů dat, vyšetřování, nabídky léčení “civilizačních” nemocí nebo zkrátka i nabídkou invazivních i neinvazivních kosmetických ošetření či produktů. Bohužel. Kosmetický průmysl je takovým sofistikovanějších oborem průmyslu, který nabízí a zároveň zkoumá, jaké látky zabírají, komu, v jaké fázi našeho života – a to od narození až do smrti.
A závěrem snad jen k zamyšlení:
Jediným lékem na nesmrtelnost je samotná smrt.
Gen nesmrtelnosti je uložen do našich potomků. Jedině tak budeme nesmrtelní.
Hana Wilczková
Předseda zdravotního výboru
Občanský parlament
32,443 zobrazení celkem, 36 zobrazení dnes