Reklama

Recept na Občanský dort

AUTOR PŘÍSPĚVKU

(taková malá metafora)

Opět se roztrhl pytel se všemi těmi kuchaři, masterchefy, kulinářskými dobrotami – tedy ta jedna strana,
která se dá alespoň jíst.

Pak i ta druhá, politická, kde se moc nenajíte, ale recept za receptem objevíte. A tak sedíte, dumáte a koumáte,
co vlastně uvařit, upéct či připravit pro tu rodinu hladovou. Jeden říká, že je v tom receptu málo pepře, druhý zase odmítá dát do těsta vepře. Třetí tvrdí, že to takto vaří odjakživa a jeho rodina je z toho stále ještě živa. Další vám poradí, že si máte zajít do restaurace, jiný zase doporučuje božské meditace.

Každý má ten recept něčím vylepšený, mnohdy i touhou ho sníst celý. Zkrátka – a už to tak u lidstva bývá – nezavděčíš se lidem všem. Každý by chtěl mít něco jiného na talíři, a ostatní ať se si najdou něco ve spíži.

A tak všichni vaří a pečou před těmi volbami – spolu i naopak – kradou si sůl i mák. Slibují, že ten jejich mistrovský kousek bude výjimečný, pokud jim občan dá ten hlas jedinečný. Ale pokud je tisíc kuchařů, kteří sice přidávají
do toho svého receptu speciální suroviny, ale ten pokrm chutný není, pak i sebelepší kuchař ten správný recept nemá, pokud tu konečnou chuť sám nezná. A pokud ten recept existuje, tak málokdy se ten kuchař svěří, jaké má ten pokrm skutečné složení.

Ale dá se upéct i jiný pokrm, ten, který bude skutečně chutnat občanům všem.

Ono záleží, z čeho je ten recept složen, jak je zpracován a upečen. Pokud budeme mít ingredience, které tvoří tu správnou chuť, výživové složení a chutná všem – pak je to to, co lidé – občané potřebují.

Občanský parlament.

Složení:

Občanská jednota a myšlenka

Pronárodní smýšlení

Plán

Realizace

Zákonodárná moc občanů

Zodpovědnost za své rozhodnutí

Postup:

Každý občan se může stát poslancem Občanského parlamentu a podílet se na tvorbě zákonů. A kdy bude skutečně upečeno? Až to občané sami pochopí a k mandátu zákonodárnému přistoupí.

www.obcansky-parlament.info

Co si neuděláme sami, mít nebudeme.

Hana Wilczková

poslanec Občanského parlamentu

 11,100 zobrazení celkem,  1 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Mohlo by vás zajímat