Reklama

V noci na pondělí přivítejme hvězdný déšť Perseid

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Srpnová obloha každoročně nabízí úchvatnou podívanou. V noci je viditelný jev zvaný Perseidy neboli Slzy svatého Vavřince. Tentokrát se maximum meteorického roje objeví v noci z neděle 12. na pondělí 13. srpna.

Maximum roje, kdy by mohlo zazářit až 70 meteoritů za hodinu, nastane v noci na pondělí 13. srpna mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní. Krásný úkaz je ale pozorovatelný i mimo tento časový úsek, zpravidla od 17. července do 24. srpna.

Kde lze nejvýhodněji pozorovat Perseidy

Nejlépe padající „hvězdy” budou vidět tam, kde výhled na noční oblohu neruší umělé zdroje světla a především záře velkých měst. Pokud podívanou nezkazí oblačnost, budou podmínky pro pozorování opravdu ideální. Oblohu totiž nebude rušit ani svit Měsíce, který bude v té době krátce po novu.

Dalekohled nebude ke sledování potřeba. Perseidy se pozorují pouhým okem. Komentované pozorování ale nabízejí některé hvězdárny. Speciální program přichystala například hvězdárna v Hradci Králové, planetárium v Ostravě nebo hvězdárna na Žebráku. Akce pro veřejnost se bude konat i v Jizerské oblasti tmavé oblohy.

Kromě toho budou na obloze zářit i další astronomické úkazy. Jako první se objeví velmi jasná planeta Venuše, na jihozápadě pak Jupiter. Ještě před půlnocí se na místech bez světelného smogu objeví dobře viditelná Mléčná dráha a Saturn.

 1,179 zobrazení celkem,  1 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Mohlo by vás zajímat