Reklama

Komunisté kritizují ministra dopravy Ťoka – rozprodá lukrativní tratě?

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Den po toleranci KSČM k vyslovení důvěry menšinové vládě přichází ministr dopravy Ťok s vyhlášením o odvolání vedení ČD a.s. Tento záměr ministra dopravy považují ale komunisté za vážné ohrožení existence národního dopravce. Ve zdůvodnění totiž uvedl, že hlavním důvodem je liknavý přístup vedení ČD a.s. k liberalizaci železniční dopravy v České republice. Přesněji k privatizaci výkonů na lukrativních tratích soukromými dopravci nebo společnostmi.

Vedení KSČM proto tvrdě ministra kritizuje. Uvádí, že ministr Ťok v poslední novele drážního zákona úmyslně zapomněl zapracovat povinnost členského státu EU danou 4. železničním balíčkem, která spočívá v povinnosti ministerstva dopravy připravit „Plán liberalizace železniční dopravy v České republice“ (tzn. stanovit objektivní pravidla pro liberalizaci).

„Skandální je také vyjádření ministra dopravy pro média, že čekal na pevný mandát, aby mohl tento krok provést. To potvrzuje, že se jedná o dlouhodobý záměr, který jde na ruku soukromým dopravcům a odpovídá zadání premiéra. Veřejné oznámení ministra dopravy o odvolání vedení ČD a.s. bez projednání ve vládě a v řídícím výboru ČD a.s. složeném ze zástupců ministerstev je pravděpodobně posledním krokem k ekonomické likvidaci státního železničního dopravce“, konstatuje v prohlášení vedení KSČM. Přitom netřeba zapomínat, že železnice patří stejně jako voda do strategických záležitostí každého státu. A rozprodávat železnici v této neklidné době může být sice záměr EU, ale rozhodně to není krok ve prospěch České republiky.

Výměna vedení ČD je privatizační destabilizací podniku se 17.000 zaměstnanci. Předseda vlády Babiš si musí být vědom, že rozhodnutí Ťoka vyvolá bouři odporu nejen u zástupců zaměstnanců, ale i u odborné veřejnosti.

„KSČM bude chránit současného národního státního železničního dopravce a zaměstnance Českých drah“, uvádí se na závěr prohlášení KSČM.

 1,079 zobrazení celkem,  1 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Mohlo by vás zajímat