Reklama

Prezident Miloš Zeman odjel na oficiální návštěvu Polska

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Na třídenní návštěvu Polska odletěl ve středu český prezident Miloš Zeman s chotí Ivanou do Varšavy, kde neformálně povečeřel se svým protějškem. Ve čtvrtek 10. května přijel do prezidentského pláce. Miloš Zeman položil věnec k hrobu neznámého vojína a jako první zahraniční státník položil květiny u pomníku obětí letecké havárie u Smolenska, který byl odhalen před měsícem. Během setkání s prezidentem Polska, premiérem a předsedy obou komor polského parlamentu se politici shodli na nezbytnosti těsné spolupráce v rámci V4, aby mohly země lépe hájit své zájmy. V pátek 11. května navštíví český prezident unikátní Bělověžský prales.

Prezident Miloš Zeman přicestoval s chotí do Varšavy, kde jej na nádvoří prezidentského paláce uvítal jako první prezident Polska Andzej Duda s chotí Agatou. Odpoledne se sešel s předsedou polské vlády Mateuszem Morawieckim a maršálky polského Sejmu (dolní komory parlamentu) Markem Kuchcińským a Senátu –Stanislavem Karczewským.

Polský prezident poblahopřál Miloši Zemanovi ke znovuzvolení a vyzdvihl, že po tradičním Slovensku je Polsko druhou zemí, kterou Miloš Zeman navštívil.  Český prezident se následně poklonil památce vojákům padlým v boji proti fašizmu u památníku neznámého vojína a položil květiny u památníku obětí letecké nehody u Smolenska v roce 2010, který byl odhalen před měsícem.

Oba prezidenti se během svého jednání shodli na tom, že je třeba posílit soudržnost zemí skupiny V4 (Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko), aby tyto mohly lépe hájit své zájmy. Podle polského tisku je důležité, že se prezidenti věnovali otázce migrace. „Vyjádřil jsem i v minulosti solidaritu s postojem prezidenta Dudy, kdy odmítal vměšování do polských vnitřních záležitostí. To samozřejmě vůbec neznamená popření myšlenky Evropské unie,“ řekl Zeman s tím, že země Visegrádu by spolu ale měly spolupracovat „například v otázce migrační krize či plánu Dublin IV, který chtějí tyto země odmítnout,“ řekl Zeman na společné tiskové konferenci po jednání s polským kolegou Andrzejem Dudou. Česká média se více věnovaly ekologické problematice.

V pátek odjede Miloš Zeman do Bělověžského pralesa, který byl ještě nedávno ohrožen masivním kácením. Polsko prohrálo s Evropskou komisí spor o kácení v Bělověžském pralese. V dubnu dal unijní soud Evropské komisi za pravdu v tom, že rozhodnutím o povolení masivního kácení  polské úřady porušily své povinnosti vyplývající ze dvou evropských směrnic týkajících se ochrany životního prostředí – směrnice o stanovištích a směrnice o ochraně ptáků. Polsko bylo přinuceno v pralese těžbu zastavit. V osobě českého prezidenta ale našly polské úřady svého zastánce. I zde soudí, že be se EK neměla vměšovat do vnitřních záležitostí. 

Návštěvou zubří rezervace Bělověžského pralesa a setkáním s vojvodou Podleského vojvodství návštěva prezidenta Miloše Zemana a české první dámy v Polsku končí a prezidentský pár se vrací domů.

 1,326 zobrazení celkem,  1 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Mohlo by vás zajímat