Před nedávnem se mi dostala do ruky jakási brožurka, popisující některé z nejzásadnějších událostí roku 1988. Na straně popsané jako ,,Vynálezy“, mě ovšem zaujala hned první informace. Cituji:
,,Americký ekonom Edward S. Herman a americký filozof Noam Chomsky vytvořili model propagandy v politické ekonomii, který vysvětluje, jak v masových médiích funguje propaganda a systematická předpojatost. Tento model se snaží vysvětlit, jak jsou lidé manipulováni a jejich souhlas s ekonomickými, společenskými a politickými metodami je touto propagandou v jejich myslích ,,vyroben“. Konec citace.
Trochu Wikipedie:
→ https://cs.wikipedia.org/wiki/Syst%C3%A9mov%C3%A1_podjatost#
Inu, asi se nejedná o nic, co bychom přinejmenším alespoň netušili, nicméně – jak dalece byl tento model ,,vyrábění souhlasu“ prozkoumán či dokonce aplikován, když kniha Manufacturing Consent vyšla na konci 80. let?
A dále – jak moc se propaganda a ,,výroba souhlasu“ posunula do dnešní doby ,,všeobjímajícího internetu“?
Právě díky internetu si dnes můžeme přečíst článek ze zpravodajství ČTK, informující o účasti a projevu Náčelníka Generálního štábu Armády ČR K. Řehky na mezinárodní konferenci Prague Defence Summit – Pražská Obranná Konference:
Hned v nadpisu článku stojí : ,Řehka: „Pro zvládání nových krizí je třeba změnit myšlení celé společnosti.“ Ihned jsem si vzpomněl na odstavec z brožurky…
Tak si říkám, nepřiznal veřejně pan náčelník (plánovanou?) psychologickou manipulaci ze strany Armády ČR s českou společností?
Jiří Daniel, Předseda Bezpečnostního výboru Občanského parlamentu
22,479 zobrazení celkem, 44 zobrazení dnes