Reklama

Propaganda a systematická předpojatost?

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Před nedávnem se mi dostala do ruky jakási brožurka, popisující některé z nejzásadnějších událostí roku 1988. Na straně popsané jako ,,Vynálezy“, mě ovšem zaujala hned první informace. Cituji:

,,Americký ekonom Edward S. Herman a americký filozof Noam Chomsky vytvořili model propagandy v politické ekonomii, který vysvětluje, jak v masových médiích funguje propaganda a systematická předpojatost. Tento model se snaží vysvětlit, jak jsou lidé manipulováni a jejich souhlas s ekonomickými, společenskými a politickými metodami je touto propagandou v jejich myslích ,,vyroben“. Konec citace.

Trochu Wikipedie:

Inu, asi se nejedná o nic, co bychom přinejmenším alespoň netušili, nicméně – jak dalece byl tento model ,,vyrábění souhlasu“ prozkoumán či dokonce aplikován, když kniha Manufacturing Consent vyšla na konci 80. let?

A dále – jak moc se propaganda a ,,výroba souhlasu“ posunula do dnešní doby ,,všeobjímajícího internetu“?

Právě díky internetu si dnes můžeme přečíst článek ze zpravodajství ČTK, informující o účasti a projevu Náčelníka Generálního štábu Armády ČR K. Řehky na mezinárodní konferenci Prague Defence Summit – Pražská Obranná Konference:

Hned v nadpisu článku stojí : ,Řehka: „Pro zvládání nových krizí je třeba změnit myšlení celé společnosti.“ Ihned jsem si vzpomněl na odstavec z brožurky…

Tak si říkám, nepřiznal veřejně pan náčelník (plánovanou?) psychologickou manipulaci ze strany Armády ČR s českou společností?

Jiří Daniel, Předseda Bezpečnostního výboru Občanského parlamentu

 22,479 zobrazení celkem,  44 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Mohlo by vás zajímat