Reklama

Ptačí chřipka a konspirace

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Poslední dobou vidím mnoho příspěvků, které zmiňují ptačí chřipku v souvislosti s událostmi, jež vrcholí v posledních dvou letech. Už mne unavuje neustálé upozorňování na vytváření konspiračních teorií. Děje se spousta špatných věcí, ale není každé omezení špatné a namířené proti nám. Abychom tohle mohli posoudit, je zapotřebí získat relevantní informace. V této problematice se mi nelíbí soudy lidí, kteří viděli drůbež akorát v podobě vajec nebo při nedělním obědě, aniž by se více zajímali „PROČ“. Cítím povinnost vnést do tohoto zmatku pár informací.

Ptačí chřipka, dříve ptačí mor, byla poprvé identifikována v roce 1878 v Itálii a dnes je již po celém světě. Jako každý vir mutuje a dokáže se přizpůsobovat. Přenos tohoto viru na člověka je vzácný i když se mu přisuzuje vznik španělské chřipky. Pokud pomineme nakažení člověka, u ptactva má vysokou úmrtnost. První případ v chovu, na území české republiky, byl zaznamenán v roce 2007 a pak až po deseti letech v roce 2017. Od té doby je zde každý rok. V každém období epidemie, jsou uložena dočasná opatření, jako zákaz vypouštění drůbeže na volná prostranství. Uvědomme si, že tato opatření nemají omezovat, ale ochraňovat naše hospodářství. Za posledních několik let jdou ztráty drůbeže ne do statisíců, ale do milionů kusů.

Nakažení deseti slepic u soukromého chovatele se snadno rozšíří po celé oblasti a následně do velkochovů. A jak že se to dá roznést? Stačí, když kolemjdoucí šlápne, promiňte mi ten výraz, do hovna.

Pokud má někdo, komu se tato opatření nelíbí, starosti s tím, že nám někdo chce sebrat naše drůbeží maso a vejce, potažmo vše zdražit, pak je jeho nelibost naprosto kontraproduktivní a nesmyslná.

Vím o čem mluvím. V zemědělství jsem se profesionálně pohyboval spousty let a snažím se udržet přehled. Má žena je chovatelkou a majitelkou drůbeže se spoustou čestných cen. Tento chov ji stojí mnoho úsilí i finančních prostředků. Vím, kolik jejích kolegů o své chovy díky ptačí chřipce přišlo a nedivte se prosím, že mne neznalé názory s vytvářením konspiračních teorií vytáčí do běla.

Tato opatření vždy byla a jsou v zimním období a znalý člověk ví, že v tuto dobu slepice radši sedí na hřadě. A jen tak mimochodem – v období chřipkové epidemie, nedělaly se takzvané chřipkové prázdniny? A kdy že to bylo? Že by v zimě?

Poslanec Občanského parlamentu Václav Roy Michna

 9,183 zobrazení celkem,  2 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Mohlo by vás zajímat