Reklama

Borovicové šišky neboli piniové oříšky

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Slyšeli jste někdy o tom, že tzv. středomořská borovice neboli piniový strom byla nazývaná strážcem lesa? Tento úžasný strom, rostoucí především ve středomoří, je obklopen mýty a legendami.

Dřevo této borovice bylo používáno za dávných časů ke stavbě slavných chrámů a lodí. Tento strom byl symbolem nesmrtelnosti a vesmíru. Po staletí chodili lidé hluboko do lesa a vraceli se s pytli piniových šišek. Věděli totiž o neuvěřitelné síle, která je ukrytá v malém piniovém oříšku.

Piniové oříšky jsou vysoce ceněny v medicíně, kosmetologii a při vaření. Mohou se jíst syrové nebo restované, připravují se z nich nálevy, odvary nebo oleje. Léčitelé starověku věděli o neuvěřitelných vlastnostech divokých piniových oříšků.

Skořápky z borovicových ořechů mohou být prospěšné i škodlivé, takže je třeba pečlivě prostudovat prospěšné vlastnosti produktu a jeho použití. Každé z těchto úžasných drobných semen je výsledkem dlouhé a přesné práce přírody. V každém z nich je malý vesmír, naplněný bioaktivními látkami.

Skořápka obsahuje stejné vitamíny, minerály a éterické oleje jako jádra. Výhody slupek z borovicových ořechů vědci již dávno prokázali, proto vyvinuli nové technologie, díky nimž jsou zachovány následující prospěšné látky:

  1. Taniny… Stimulují dezinfekční a protizánětlivé vlastnosti, které urychlují proces hojení hnisavých ran. Díky těmto sloučeninám je poškozený povrch pokryt ochranným filmem, pod nímž je aktivován proces regenerace tkáně. Rána se hojí mnohem rychleji. Je vyloučen vývoj krvácení a zánětlivých procesů.
  2. Vitamín C… Podílí se na biochemických procesech těla. Například při výrobě kolagenu, steroidních hormonů, krvetvorného procesu.
  3. Vápník… To umožňuje jeho použití při přípravě léčivých přípravků k léčbě onemocnění kloubů a kosterního systému.
  4. Kyselina glutamová… Stimuluje výkon a zvyšuje fyzickou vytrvalost, zpomaluje proces stárnutí.

A důležité je také vědět, že léky na bázi skořápek z borovicových ořechů v preventivních opatřeních zvyšují odolnost těla proti škodlivým mikroorganismům, a tím zabraňují rozvoji mnoha nemocí.

Legendy říkají, že benigní duchové žijí v piniových stromech – tedy v borovicích. Lidé, kteří cítili sílu borovice, byli k ní přitahování od středověku a hledali a nacházeli léčivou sílu v jejích oříšcích a mimo jiné i v pryskyřici, jehličí a kůře.

S rostoucí průměrnou teplotou bych se nedivila, kdybych takovou pinii našla časem i v našem podnebném pásu. To ukáže čas.

Radka Novotná

 3,192 zobrazení celkem,  1 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Mohlo by vás zajímat

BLOGY AUTORŮ

MANDELA EFFECT

Mandelův efekt (anglicky Mandela effect) je pojmenování pro jev, kdy

 18,688 zobrazení celkem,  966 zobrazení dnes

Číst více »