Reklama

Zprávy ze Zdravotního výboru – skutečně jde o zdraví?

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Každý týden přináší Zdravotní výbor Občanského parlamentu nové informace ze zdravotnictví. Vždy jde o informace hlavně podporující současný stav v testování a očkování.

Důležitou a přitom pozitivní zprávou bylo v minulém týdnu ukončení testování ve firmách a školách. Zároveň však ředitel Biologického centra AV ČR není pro takové rychlé uvolňování. Od 19.2. 2022 došlo rovněž ke změně izolačních dní z pěti na sedm. Po rizikovém kontaktu nebude povinná žádná karanténa. Od začátku března skončí preventivní PCR testy hrazené z veřejného zdravotního pojištění zdarma budou jen indikované lékařem nebo hygienickou službou. 
Je zřetelné, že i když uvolňování „restrikcí“ je určitým krokem ke zlepšení života občanů, pak schválení pandemického zákona přinese další – pro mnohé občany zatím neznámé kroky. Pandemický zákon podepsal prezident Zeman a má platnost do konce listopadu.

Důležitou a podstatnou zprávou je z pohledu světového zavádění globální dohody WHO o pandemické připravenosti, která má být nadřazena národním ústavám. Nová smlouva byla předložená v prosinci 2021 a rozšiřuje původní smlouvu z roku 2005. V Evropě je hlavním cílem získat EU pro implementaci v členských státech.

I když to vypadá, že jde o zdraví a bezpečnost občanů, pozornému čtenáři nemůže ujít fakt, že financování vakcín, testů a dalších činností souvisejících s neustálým tlakem, může jít do obrovských částek. Je otázka, co to udělá se zdravotním pojištěním, jeho povinnou platbou pro pojištěnce a kdo vše se na této pandemické situaci přiživil, přiživuje a následně ještě využije této situace ve svůj prospěch.

Zdravotnictví trpí nejen nedostatkem odborníků , lékařů, zdravotnického personálu, ale zároveň v současné době mnohdy neplní dostatečně svou úlohu pro zdraví občana. Priorita kovidových případů zatlačuje další zdravotnickou péči do pozadí a to může mít obrovský dopad na celou společnost – nejen z hlediska zdraví, ale i zajištění soběstačnosti či čerpání dalších prostředků pro potřebné pacienty.

 Zdravotnictví má být pro všechny zdarma, má být dostupné na co nejvyšší úrovni a má pečovat o život a zdraví všech občanů. Je to jedna ze základních povinností státu vůči občanům a stát to v současné podobě zásadně neplní, neplní všem nebo neplní dostatečně jak kvalitou, tak dostupností.

Tvrzení jiných, že je 75 okresních fakultních nemocnic zbytečné a drahé, že by stačily krajské fakultní nemocnice je nesprávný z mnoha důvodů. Lékaři se nemají starat o drahé peníze, ale o zdraví. Úkolem státu je peníze zajistit a úkolem lékařů je léčit, vzdělávat se a vychovávat nové odborníky. Cílem je zachránit životy a pečovat o zdraví, ne šetřit peníze.  

Referendum ČSR má ve svém programu nastavení všech pravidel „nového“ zdravotnictví“. Předpokládá se 75 až 80 fakultních nemocnic, na každém okrese nejméně jedna. Předpoklad nákladů na provoz je cca. 3 miliardy na jednu, celkem 240 miliard na ČR, což je 0,24 bilionu ročně.

Počáteční náklady na reformu, výstavbu a vybavení jsou odhadovány na 1,2 bilionu Kč a doba realizace je 3 roky pro uvedení projektu do základní podoby.  

Občanský parlament je nástrojem změny ve společnosti a proto každý občan může být součástí této změny tím, že se stane poslancem Občanského parlamentu a pomůže tak naplnit Program Referenda.

Hana Wilczková

Předseda Zdravotního výboru Občanského parlamentu

Poslanec OP

 189,441 zobrazení celkem,  1 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Mohlo by vás zajímat

BLOGY OBČANSKÝ PARLAMENT

Kaplička….

Věřím, že se mnou budou mnozí z vás souhlasit, že

 855 zobrazení celkem,  383 zobrazení dnes

Číst více »
BLOGY OBČANSKÝ PARLAMENT

Kaplička….

Věřím, že se mnou budou mnozí z vás souhlasit, že

 856 zobrazení celkem,  384 zobrazení dnes

Číst více »