Reklama

Svévole amerických vojáků zůstává nepotrestaná. Vražda v Hadítě

AUTOR PŘÍSPĚVKU

O 19. listopadu 2005 američtí námořní pěšáci z elitní 1. divize námořní pěchoty zavraždili v iráckém městě Hadítha 24 neozbrojených civilistů, starých lidí (jeden 76 let na invalidním vozíku), žen a dětí (dva chlapci ve věku 4 a 8 let, pět holčiček ve věku 1, 3, 5, 10 a 14 let).

K masakru došlo po útoku iráckých bojovníků improvizovanou bombou (dělostřelecký granát a propanbutanová láhev) na americký konvoj při kterém zemřel jeden a zraněni byli dva mariňáci. Dalších dvanáct vojáků v konvoji ihned zastřelilo 5 neozbrojených mužů, kteří se v tu dobu nacházeli na ulici a vzápětí vtrhli do tří okolních domů a zde postříleli jejich obyvatele.

Americká armáda druhý den vydala prohlášení, že v městě Hadítha došlo k útoku teroristů, kteří zabili jednoho amerického vojáka a zabili 15 iráckých civilistů. Váleční korespondenti časopisu „Time“ však získali mobilní telefon, na který si jeden mariňák vraždy natočil a nafotil a pak také svědectví lékařů z Hadíthské nemocnice, kteří potvrdili, že civilisté nebyli zabiti střepinami při bombovém útoku, ale střelami z ručních zbraní do hlavy do hrudníku. Vraždy také popsala osmiletá holčička, která byla zraněna, ale přežila: „Vrazili do dveří a v rukou měli pušky, dědečka střelili do hrudi a pak do hlavy…a potom zabili babičku“. Další svědectví také podali sousedé z okolních domů.

Americká armáda se ještě půl roku snažila vraždy kamuflovat a tvrdila, že civilisté byli zabiti povstalci, až v červnu 2006 pod tíhou zveřejněných důkazů zahájila vyšetřování pro válečný zločin úmyslného zabíjení neozbrojených civilistů (Charta OSN, Haagské a Ženevské konvence). Vyšetřovatelé obvinili celkem 12 námořních pěšáků. Do roku 2012 byli všichni osvobozeni, mimo seržanta Wutericha, který prokazatelně zabil minimálně 5 civilistů a tento byl potrestán snížením hodnosti a pokutou za nedbalostní zanedbání povinností. Ve vězení nebyl ani den.

Město Hadítha je v oblasti, kde žijí sunnité a ti podle výzkumu časopisu „Time“ byli v roce 2005 z 85% nepřátelsky naladěni k okupačním silám, v ostatním Iráku to bylo „pouhých“ 65%.

Převzato ze sítě: Historie světa

 1,496 zobrazení celkem,  1 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Mohlo by vás zajímat