Reklama

Rozhodnutí, zda Babišova vláda zůstane ve stávajícím složení, bude nejspíš opět na komunistech

AUTOR PŘÍSPĚVKU

V Česku houstne vzduch. Ve sněmovně se připravuje hlasování o nedůvěře vlády. V úterý se ke koordinační schůzce v této záležitosti sejdou zástupci ODS. Pirátů, lidovců, TOP09 a STAN. Stejný den bude vedení komunistů jednat o další eventuální podpoře  menšinového kabinetu a předseda KSČM V. Filip se další den sejde s premiérem A. Babišem (ANO).

V seznamu «koordinačního týmu» opozičních stran chybí SPD, která rovněž hlasování o nedůvěře vládě iniciovala. Jak uvedla ČTK, předseda SPD Tomio Okamura nevidí důvod ke koordinaci. Důvodem neúčasti má být podle Ivana Bartoše předsedy Pirátů postoj SPD, která nevidí hlavní problém vlády v Andreji Babišovi, ale účast ČSSD ve vládě.

Po pondělním setkání prezidenta Miloše Zemana s premiérem Andrejem Babišem hlava státu prohlásila, že případným sestavováním nové vlády pověří znovu Andreje Babiše. Je tedy evidentní, že půjde o menší vládní hráče. Zejména 

Česko tedy čeká náročné období. Například i proto, že ve hře je státní rozpočet, který má být schválen do konce roku. Tanečky kolem vlády by mohly schválení státního rozpočtu ohrozit. Nicméně, opozice má zatím pouze 92 poslaneckých hlasů. Při vyslovení nedůvěry vládě jich však potřebuje 101 hlas, tedy většinu všech poslanců. Toto hlasování se liší od vyslovení důvěry vládě, kdy postačuje většina přítomných poslanců, tedy prostá většina. 

ČSSD cítí, že její vydírací politika je ohrožena, takže předseda ČSSD a místopředseda vlády Jan Hamáček dokonce zrušil zahraniční cestu do Londýna. Vzhledem k nastalé situaci tak bude opět záležet na komunistech, zda podpoří menšinový Babišův kabinet s ČSSD, nebo dá přednost jiné kombinaci, například s SPD s podporou KSČM.

 

 1,381 zobrazení celkem,  1 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Mohlo by vás zajímat