Reklama

Zvýšení platů ve veřejné správě o 10% plošně, letos nebude

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Zvýšení platů o 10% ve veřejné správě, jak to navrhly odbory, nejspíš nebude. Proti je jak premiér Andrej Babiš (ANO), tak i prezident Miloš Zeman. Vláda připravuje zvýšení na příští rok u vybraných profesí.

Polepšit by si měli příští rok učitelé o 15 %, hasiči, policisté či úředníci o 6%. Odbory požadovaly plošné navýšení pro veřejnou správu o 10 %. S tím ale nesouhlasí ani Babiš, ani ministryně financí Alena Schillerová. «Odbory požadují navýšení o deset procent, což by bylo dalších pět miliard korun navíc, a shodli jsme se, že debatu sice musíme vést, ale takové navyšování platů není adekvátní,» uvedla Schillerová 21. července na tiskové konferenci v Lánech.

Premiér Babiš zároveň zopakoval, že v návrhu rozpočtu je důraz kladen na školství, důchody, investice a dopravní infrastrukturu. Podle ministryně Schillerové by začátkem srpna měly začít pravidelné debaty ministerstva financí s jednotlivými ministry o rozpočtu jednotlivých resortů.

Ministerstvo financí zároveň navrhuje omezit v rozpočtu neobsazená tabulková místa na úřadech, na něž jsou vypláceny peníze. Krácení by se podle ministryně nemělo týkat regionálního školství a parlamentních kapitol. Podle ministerstva by měla úspora činit 3,4 miliardy korun a počet míst by se snížil o 2221. Jednu z možných úspor vidí ministryně financí krácení dotací neziskovému sektoru. Vláda se chystá analyzovat, zda jsou všechny dotační programy pro neziskovky nezbytné.

Miloš Zeman se podle ministryně financí zajímal především o podklady, z nichž MF vycházelo při sestavování návrhu rozpočtu. «Shodli jsme se na tom, že veřejné finance i údaje o ekonomice jsou velmi dobré,» konstatovala Schillerová. Se Zemanem prý o jeho výhradách k navrhovanému schodku 50 miliard korun, nehovořili.

 1,380 zobrazení celkem,  1 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Mohlo by vás zajímat

BLOGY AUTORŮ

MANDELA EFFECT

Mandelův efekt (anglicky Mandela effect) je pojmenování pro jev, kdy

 18,810 zobrazení celkem,  19 zobrazení dnes

Číst více »