Reklama

Jen třetina Čechů věří mediálnímu zpravodajství

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Podle průzkumu britského institutu Oxfordské univerzity (RISJ) je už několik let nízká důvěra lidí v mediální zpravodajství. V České republice věří médiím jen 31% obyvatel. V Česku o tom informoval server ČTK ceskenoviny.cz.

Podle tohoto průzkumu prý nejvíce lidí u nás věří zpravodajskému kanálu ČT24, který je následován Radiožurnálem a Hospodářskými novinami.

Bez zajímavosti není ani skutečnost, že nejdůležitějším zdrojem zpravodajství je televize, ale podle studie roční počet diváků klesá. Zprávy zasílané na mobilní telefony jsou oblíbené zejména u mladé generace. V ČR je to ale pouhých 8 procent. Nejmenší zájem je v Řecku – pouhých 6 %.

Pokles ve světě zaznamenaly pro hledání zpravodajství i sociální sítě, což ale pro Česko neplatí, protože u nás užívání sítě Facebook pro tyto účely naopak vzrostlo i podle zmíněné britské studie. Vzrostla i obliba mobilních aplikací jako je například Whats App, kde si lidé vyměňují názory a informace ve větším soukromí.

Tolik deník ceskenoviny.cz. Dodejme, že 31 % důvěry ve zpravodajství opravdu není mnoho, tím spíš, že tento počet spíše odpovídá počtu zejména těch lidí, kteří si neumějí nebo nemají možnost vyhledat informace na internetu. Svou roli zde hraje i znalost cizích jazyků. Překvapivý v Česku není ani zvýšený zájem o zpravodajství přes sociální sítě, kde si účastníci různých skupin vyměňují informace i z domova, ale zejména ze zahraničí, o tématech kterým se česká média zásadně nevěnují, nebo jsou prezentovaná jednostranně. Ostatně, také řada politiků používá sociální sítě k tomu, aby svá stanoviska měli možnost vůbec prezentovat.

K České televizi jsou v ČR už dlouhodobě výhrady, stížnosti na Radu ČT nebo na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání nejsou nijak neobvyklým jevem. Občané si uvědomují, že soukromé televize mohou být pod vlivem svých zřizovatelů, ale v případě ČT se jedná o veřejnoprávní televizi, která by měla poskytovat zcela nezaujaté zpravodajství, eventuálně hájit zájmy České republiky. A to je úkol, který zpravodajství Česká televize, podle většiny občanů naší země, neplní.

 1,212 zobrazení celkem,  1 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Mohlo by vás zajímat