Reklama

Erdogan opět na dvou židlích? BRIKS má údajně jásat z jeho návrhu o začlenění Turecka

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval lídry společenství BRIKS, aby do tohoto bloku přijali také Turecko. «Přijmete-li nás, pak se název této platformy změní na BRIKST», cituje tureckého prezidenta Hurriyet Daily Nwes.

Podle Erdoganových slov, lídři BRIKS na svém summitu v Johannesburgu jeho návrh vřele uvítali. Ve skutečnosti ale tento návrh vyvolává mírné rozpaky, i vzhledem k nedávnému vystoupení tureckého prezidenta.

Erdogan totiž prohlásil, že nezmění-li USA svůj postoj k Ankaře, mohou ztratit silného spojence. Spor mezi Washingtonem a Ankarou vznikl kvůli požadavku USA, aby Turecko osvobodilo pastora Andrewa Brunsona. To ovšem Turecko odmítá, protože je pastor, jako spojenec tureckých Kurdů a dalších odpůrců přímo Erdogana, podezříván z protiturecké činnosti.

«Nejsme připoutáni k USA a ony nesmějí zapomínat, že pakliže nezmění svůj postoj, ztratí silného a upřímného spojence v podobě Turecka», sdělil Erdogan  televizní stanici NTV. Reagoval tak na výzvu prezidenta USA Donalda Trumpa, který Ankaře vyhrožoval sankcemi, neosvobodí-li pastora Brunsona.

Na jedné straně tedy mluví Erdogan o silném a upřímném spojenectví s USA, ale na straně druhé je přesvědčen, že země BRIKS budou jásat nadšením, připojí-li se k nim Turecko. Rozpaky vyvolávají Erdoganova slova i proto, že ruský prezident Vladimír Putin prohlašoval opakovaně, že zvyšovat počet zemí BRIKS zatím není v plánu. Nevyloučil samozřejmě, že k něčemu podobnému v budoucnu může dojít. To ovšem na přílišnou vřelost vůči návrhu Ankary o přijetí Turecka do BRIKS, alespoň zatím, nevypadá.

 1,692 zobrazení celkem,  1 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Mohlo by vás zajímat