Reklama

Nebudete poslouchat? Sebereme vám dotace, vyhrožuje EK

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Evropská komise (EK), v žádných volbách sice nevolená ale o všem v EU rozhodující, je připravená „usměrnit“ členské země EU, jejichž vlády údajně „ohrožují základy demokracie“. V hledáčku Komise je především Maďarsko a Polsko. Zejména Maďarsko leží EK v žaludku, protože premiér Viktor Orbán a jeho strana Fidesz získali opět v parlamentu ústavní většinu. Skutečnost, že se maďarský lid pro tak vysokou důvěru rozhodl v legitimních volbách, zajímá Evropskou komisi doslova pramálo. EK přece nejlépe ví, co je pro Maďarsko dobré, a co ne.

Co znamená to „usměrnění“? „Nebudete-li jednat podle požadavků EK, nedostanete dotace“, zní výhrůžky Komise. Jinými slovy, vydírání v přímém přenosu. Platit smíte, ba dokonce musíte, ale dotace nedostanete žádné, dokud budete upřednostňovat národní zájmy. Podobně je na tom i Polsko.

V Česku to zatím vypadá, že premiér v demisi – Andrej Babiš (a nejspíš nejen on), má příliš velký strach, že by Česko mohlo být omezeno v dotacích. Proto poslouchá EK a je „hodný“, stejně jako byla hodná ČSSD s níž Babiš vyjednává o vládě, i když ji voliči zřetelně poslali do 7% opozice. Národní zájmy mu možná až tak na srdci neleží. Vždyť za dobu svého „ministrování“ v předchozí vládě Bohuslava Sobotky zdvojnásobil Babiš svůj majetek ze 44 na 88 miliard korun. A to vše za chápavé podpory EU. Nelze se pak divit, že jsou naši spojenci ve V4 – Maďarsko i Polsko vystavené tlaku některých ostatních členských zemí závislých na dotacích, které naříkají, že tímto jednáním „ohrožují i jejich eurofondy“.

Je naše země opravdu tak závislá na dotacích? Opravdu je to tak, že bez evropských peněz neobejdeme? Infografika z let 2010 – 2016 říká něco jiného. 

Zelený sloupec ukazuje kolik nám z EU přitéká a ten druhý – kolik ČR do EU odvede. 

Pro Českou republiku tak vedou dál pouze dvě cesty. Buď pokorně sklonit hlavu a nechat si diktovat od EU věci, které jsou často v naprostém rozporu se zájmy ČR, nebo v duchu hnutí Občanské referendum požadovat vyhlášení plebiscitu, aby sám národ rozhodl, kterou cestou se chce vydat.

-rzk-

 1,267 zobrazení celkem,  1 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Mohlo by vás zajímat