Reklama

Když se řekne „exekuce“….. část první

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Žijeme v době, která je poměrně hektická a nepřehledná. Snažíme se žít svůj život tak, abychom zajistili sobě a svým blízkým spokojený a klidný život. Každý z nás má o svém životě své představy, které se od druhých mohou sice různě lišit, ale v podstatě se většina lidí shodne v tom, že si přejí mít dostatečné finanční, sociální a zdravotní zajištění, svobodu slova a názoru, nárok na bezpečnost, zajištění ve stáří apod.

K naplňování těchto základních práv a potřeb občanů slouží (resp. mají sloužit) v demokratické společnosti zástupci volení občany ve volbách a následně vláda, parlament..atd. Tohle všichni známe a také známe realitu. Ať se podíváme do kterékoliv oblasti života lidí, je toho mnoho, co je třeba opravit, změnit či dokonce zrušit.

Vezměme si například oblast práva. Dnešní právní systém je nastaven tak, že bez pomoci advokátů či právníků nemáte šanci se práva dobrat a právní zastoupení (při nejistotě výsledku jednání)stojí neskutečné peníze, které lidé často nemají a tím v podstatě ztrácejí možnost se regulérně právně hájit. Zákony jsou napsány tak složitě a mnoho významově, že běžný občan se v nich naprosto ztrácí a každý právník si je vykládá po svém. Často pak soud dojde k závěrům, nad kterými zůstává logika a zdravý rozum stát.


V poslední době se stále častěji v médiích hovoří o problému exekucí, které s právem a soudy úzce souvisí. Je to problém, který zasahuje jak do oblasti práva, tak i do oblasti sociální, pracovní, hospodářské a do mezilidských vztahů. Nebudeme tu řešit způsob, jak se člověk do exekuce může dostat. To je v podstatě velmi jednoduché, stačí dlouhodobá nemoc nebo ztráta zaměstnání, zapomenutá úhrada složenky a na problém je zaděláno. Spíš se pojďme podívat na to, co se následně děje… Jdete si vybrat peníze z účtu, kam vám chodí výplata a zjistíte, že máte zablokovaný účet.

V tu chvíli máte k dispozici jen to, co máte momentálně v peněžence. V bance vám pouze řeknou, že je to blokace na základě exekučního příkazu od toho a toho exekutora, málokdy vás upozorní na to, že máte právo žádat o jednorázovou výplatu nezabavitelného minima ve výši cca 6.200,- Kč. Pokud vám je tedy banka vyplatí, máte tuto částku „navíc“ k tomu, co máte v hotovosti. Vzhledem k tomu, že exekutor může použít současně všechny způsoby exekuce, přibyde vám k zablokovanému účtu (kde vám zablokuje všechny finance) i exekuce na plat, zabavení a vypovězení pojistek, důchodového spoření a případných investičních nástrojů. A nedej bože, že jste majiteli nějaké nemovitosti. Ta pak bude prodána v dražbě za směšně nízkou cenu.

Perličkou na dortu pak je návštěva vykonavatelů exekutora u vás doma, kde vám sepíše a označí majetek a zabaví ho. Nemáte nic… Máte však živit rodinu, zaplatit nájem, elektřinu, plyn, další poplatky, další závazky……. Z čeho? To už nikoho nezajímá. A už se vám na obzoru rýsují další problémy a další možné exekuce… Že se vám tohle nemůže stát? Může. A ani vy sami nemusíte nic dlužit. Stačí, že dluží někdo z rodiny. Exekutor má totiž v podstatě neomezené pravomoci. Dokonce větší než třeba policie.

Všechny instituce jsou ze zákona povinny mu na jeho vyžádání podat o exekuované osobě žádané informace. A pokud se bude domnívat, že např. váš exekuovaný syn má u vás doma svůj majetek, může se objevit i u vás doma, ačkoliv vy osobně nedlužíte nic. Že se s ním nebudete bavit? Že mu neotevřete? Nemusíte. Exekutor ze zákona smí i bez vašeho souhlasu a bez vaší přítomnosti vstoupit do vašeho obydlí, olepit věci, které tam najde, zařadit je na soupis zabaveného majetku a odvézt je. Takže po návratu domů najdete prázdný byt, v něm oznámení o provedené mobiliární exekuci a ještě před tím, než do bytu vstoupíte, zjistíte, že byla odvrtána a vyměněna fabka a nový klíč je k dispozici v kanceláři exekutora třeba v Brně, ačkoliv vy bydlíte v Děčíně… Samozřejmě se můžete bránit, ale opravdu „můžete“?

K tomu, aby jste dosáhli vyškrtnutí vašich věcí ze seznamu věcí zabavených, se musíte do 30 dnů s exekutorem spojit a písemně o vyškrtnutí věcí požádat, ale hlavně doložit, že ty věci jsou opravdu vaše. A ruku na srdce….jak dlouho si schováváte doklady o koupi různých věcí? Takže de facto máte smůlu… Co k tomu dodat? Snad jen se zeptat lidí, kteří tohle dovolili paskvilem, který nazvali Exekuční zákon a podepsali ho v roce 2001, zda se jim dobře spí. Jestli jsou spokojeni s tím, aby třetí osoby bez jakéhokoliv vztahu k dané exekuci byli vtahováni do tohoto exekučního byznysu. A jak se cítí, když exekutoři sponzorují jejich volební kampaně z peněz lidí, které připravili o majetek.

 1,575 zobrazení celkem,  1 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Mohlo by vás zajímat

BLOGY AUTORŮ

Přiletěl oknem….

Jednoho deštivého odpoledne v září roku 1928 pracoval skotský bakteriolog

 5,448 zobrazení celkem,  1,307 zobrazení dnes

Číst více »
BLOGY OBČANSKÝ PARLAMENT

Vlastenčení…

Na úvod se s vámi podělím o jeden citát, který

 17,323 zobrazení celkem,  718 zobrazení dnes

Číst více »
BLOGY AUTORŮ

Přiletěl oknem….

Jednoho deštivého odpoledne v září roku 1928 pracoval skotský bakteriolog

 5,449 zobrazení celkem,  1,308 zobrazení dnes

Číst více »