Reklama

Kostnice

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Stavby podobné malému kostelu, k čemu slouží a proč vlastně vznikly tyto stavby připomínající  masové hroby? Je v nich ukryt umělecký cit a respekt k mrtvým i k životu, který je pomíjivý. Důvodem jejich vzniku byl nedostatek místa na hřbitovech měst. Proto se ostatky mrtvých, které již zetlely, vykopaly a shromažďovaly ve vysvěceném hřbitovním kostele k věčnému odpočinku.

V naší zemi je pouze 5 takových míst, 2 jsou v Brně, kde je jen jedna veřejně přístupná, další je v Letařovicích bez přístupu veřejnosti, dále v Mělníce a Kutné Hoře – Sedlci, tyto jsou veřejně přístupné, přičemž kutnohorská kostnice je asi nejznámější.

Kutnohorská kostnice vznikla na sedleckém ciscterciáckém hřbitově. Tradovalo se, že jsou tam uložené kosti z morových ran, znám i jednu pověst, která praví, že za sbírku kostí může slepý mládenec ze Zbraslavic.

Vypráví se, že se vdova po zemanovi, aby nešla žebrotou, přestěhovala i se svým synem ke švagrovi, který přislíbil, že se o ně postará. Bratrova žena se mu líbila, ale odmítla ho a on jí i se synem uvěznil ve sklepeních své tvrze. Byl lakomý a bál se výdajů. Matka zemřela v důsledku věznění velmi brzy. Chlapec přežil, ale pobytem ve tmě oslepl. Pomáhal v kostele a chtěl od krutého strýce utéct. Podle pověsti se mu povedlo vykopat tajnou chodbu ze zbraslavického kostela sv. Vavřince až do Sedlce, cestou nasbíral množství kostí, ze kterých právě on vystavěl celý interiér kostela sv. Jana Křtitele – kostnici.

 

Skutečnost je o dost prozaičtějsí, leč neméně zajímavá. Kutnohorská kostnice sloužila k uchování ostatků, které už neměly místo na hřbitově. Nejspíš se ale stala v období renesance i honosnou hrobkou pro bohaté Hor Kutných. Je sice 2. největší kostnicí v Čechách, ale jedinou, která má kryptu. Tuto kryptu otevřeli v lednu 2011. Stavba se totiž začala naklánět a bylo potřeba zjistit proč. Samotný nález krypty byl velkým překvapením. Byly nalezeny ostatky 14 osob, členů šlechty i měšťanstva. Důvodem postupného naklánění stavby, ale právě nalezená krypta nebyla, spíš mělké zapuštění základů kostela, který se vlastní vahou propadá hlouběji do země. Pod hlavním schodištěm byla nalezena radarem kovová skříňka, která své tajemství nejspíš ještě dlouho nevydá.

 

 2,254 zobrazení celkem,  1 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Mohlo by vás zajímat

BLOGY OBČANSKÝ PARLAMENT

Kaplička….

Věřím, že se mnou budou mnozí z vás souhlasit, že

 921 zobrazení celkem,  449 zobrazení dnes

Číst více »
BLOGY OBČANSKÝ PARLAMENT

Kaplička….

Věřím, že se mnou budou mnozí z vás souhlasit, že

 922 zobrazení celkem,  450 zobrazení dnes

Číst více »