Reklama

Malé okénko do Buškova hamru

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Ráda bych vás krátce provedla po Buškově hamru, technické památce, kde pracuji jako průvodce.

Buškův hamr se nachází v jižních Čechách nedaleko Trhových Svinů a je jedním ze tří největších a nejzachovalejších původních hamrů v České republice, které můžete v sezoně květen – září navštívit a proniknout do tajů starého vodokovářského řemesla a nahlédnout až ke kořenům života našich předků – hamerníků.

Kromě obytné části, zařízené dobovým nábytkem, ukázkami hamernického nářadí a panely s fotografiemi a obrázky ze života vodokovářů je zde k vidění funkční buchar – kobyla, brus a měchy, k jejichž pohonu slouží tři velká vodní kola. Voda k hamru je přiváděna Klenským potokem, ústícím do uměle vykopaného náhonu, podél kterého je zbudována Naučná stezka Trhosvinensko. Pokud se rozhodnete hamr navštívit, doporučuji projít celou 5 km dlouhou stezku, která vám poskytne nezapomenutelné výhledy na krajinu Novohradských hor, cestou minete poutní barokní kostelík Nejsvětější trojice s léčivou studánkou opodál a přes Trhové Sviny se vrátíte k Buškovu hamru.

Po celou sezonu probíhá na hamru mnoho kulturních, sportovních a dalších akcí včetně farmářských trhů, o kterých budeme včas aktuálně informovat na našem webu.

Návštěvníci mohou využít nabídky našeho občerstvení, které mimo jiné nabízí dobré pivečko a pravé hamernické klobásky vyuzené v komíně. Také si mohou zakoupit výrobky naší keramické dílny nebo vybrat z uměleckých i užitkových kovářských výrobků.

Těšíme se na vaši návštěvu.

 1,613 zobrazení celkem,  1 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Mohlo by vás zajímat