Reklama

Angela Merkel ruší schůzky s ďáblem? Co se stalo?

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Německá kancléřka Angela Merkelová řekla na schůzi parlamentního klubu CDU, že je pro přerušení jednání o přistoupení Turecka k Evropské unii. Oznámil to deník Bild s odkazem na účastníky úterní schůze.

Šéfka německé vlády na setkání s poslanci řekla, že vzhledem k chování tureckých orgánů po neúspěšném puči v červenci stojí za to, aby se neotevírala nová kapitola vyjednávání. Členům její strany navíc doporučuje, aby takový postoj byl v současné době prezentován i všem voličům.

Od neúspěšného pokusu o převrat z 15. července 2016 provádějí turecké státní orgány politické čistky, které jsou zaměřené především na stoupence Fethullaha Gülena, což je turecký islámský učenec, myslitel, intelektuál, aktivista, teolog, básník a vůdce náboženského hnutí, ke kterému se hlásí přes 10 milionů lidí. A aby toho nebylo málo, tak jsou perzekuovány i osoby, které jsou jen podezřelé ze sympatií s Kurdy a nezávislými médii.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že podepsal návrh zákona o znovuzavedení trestu smrti s tím, že ignoruje varování EU k této otázce. Včera navíc Erdogan řekl, že jeho země má velmi mnoho alternativ jak se do EU dostane a zároveň varoval, že kapitola Turecka ještě není uzavřena.

Minulý týden Evropský parlament vyzval v nezávazné rezoluci, která se vztahovala i na represe po převratu v červenci, aby byla zmražena jednání o vstupu Turecka do EU. V odezvě Erdogan pohrozil, že v případě, že EU bude i nadále ohrožovat Ankaru zmrazením přístupových jednání, tak Turecko otevře hranice a umožní tranzit migrantů do EU. Co je výsledkem? Vztahy mezi EU a Tureckem jsou stále napjaté, Ankara odmítá mimo jiné zavést změny v protiteroristických zákonech, Evropa se hroutí z návalu uprchlíků.

Tak Angelo, ty nejmocnější ženo světa, kde se stala chyba? Pořád si myslíš, že EU má být vstřícnější? Nebo doporučíš občanům Německa necestovat do Turecka na dovolenou? A připojí se i Francie? A co Řecko a Itálie, které jsou závislé na dotacích EU? Ale co udělá Maďarsko, Polsko a Slovensko je asi jasné. Z toho měj vrásky! A doufám, že Ti je přidělá i Česká republika!

 1,615 zobrazení celkem,  1 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Mohlo by vás zajímat