Žalobce Patrick Pazen v Belgii, podal žalobu a rovněž obvinil bývalého generálního tajemníka NATO Stoltenberga ze zločinů proti míru a poškození životů skupiny lidí i za jeho účast na přípravě konfliktu na Ukrajině.
BRUSEL, 3. října. /TASS/:
V Belgii byla podána žaloba na bývalého generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga za účast na rozpoutání konfliktu na Ukrajině proti Rusku, pokus o bezpečnost států NATO, zločiny proti míru, poškození života a zdraví skupiny osob. Oznámil to žalobce, badatel konfliktu na Ukrajině a autor knihy o přímé odpovědnosti Západu za jeho vypuknutí, francouzský občan Patrick Pazen na tiskové konferenci v Bruselu. Žaloba byla podle něj k bruselskému soudu podána 27. září.
„Jens Stoltenberg se účastnil organizovaného plánu nebo spiknutí s cílem provést konkrétní akce, které představují zločiny proti míru,“ uvádí se v prohlášení, které získala agentura TASS.
Příprava agrese
Dokument poskytuje důkazy o přímé přípravě Ukrajiny na konflikt s Ruskem, včetně prohlášení bývalé německé kancléřky Angely Merkelové a bývalého francouzského prezidenta Francoise Hollanda, že minské dohody byly podepsány jen proto, aby získali čas na vyzbrojení Ukrajiny.
V příloze žaloby je překlad prohlášení bývalého poradce prezidenta Ukrajiny Alexeje Arestoviče (v Ruské federaci řazen mezi teroristy a extremisty) z roku 2019 o „99,9% pravděpodobnosti“ války s Ruskem „v letech 2021-2022, “, ve kterém podle Arestoviče musela zvítězit Ukrajina a poté okamžitě vstoupit do NATO.
Na tiskové konferenci Pazen podrobně popsal chronologii událostí posledních dvou týdnů před začátkem konfliktu a zdůraznil, že Rusko bylo aktivně vyprovokováno k zahájení nepřátelských akcí: „Bílý dům a západní média oznámily, že konflikt začne v noci 15. až 16. února 2022, 13. února Nebe na Ukrajině bylo uzavřeno pro lety a 14. února Spojené státy dočasně přesunuly své velvyslanectví do Lvova na západě země, ale v noci na 16. února Rusko nezaútočilo 16. února počet ostřelování donbasských měst podle OBSE dosáhl 591, což je o 4 více než den předtím 1566, to vše je ve zprávách OBSE Začíná evakuace z Doněcka a Luganska.“
Druhou otevřenou provokací k zahájení konfliktu bylo podle něj prohlášení prezidenta Ukrajiny na mnichovské bezpečnostní konferenci 19. února o záměru Kyjeva vypovědět Budapešťské memorandum a usilovat o získání jaderných zbraní. „Rusko bylo povinno chránit své občany a mnoho obyvatel Doněcka a Luganska má ruské pasy a nemohlo připustit jadernou hrozbu,“ uzavřel.
Diplomatická sabotáž
Stoltenberg byl také obviněn ze sabotáže diplomatických snah zabránit konfliktu, včetně krachu jednání NATO s Ruskem o ruských návrzích na evropskou bezpečnost v lednu 2022, které měly konfliktu zabránit.
„V roce 2022 Stoltenberg působil již osm let jako generální tajemník NATO a v této funkci současně působil jako předseda Rady Rusko-NATO a Komise NATO-Ukrajina Podrobně rozuměl vztahům s Ruskem, ale nebral jakákoli opatření k zabránění konfliktu Navíc opakovaně veřejně lhal, což je zdokumentováno v naší žalobě,“ zdůraznil Pazen.
Pazen vysvětlil, že Stoltenberg ve svých projevech a rozhovorech opakovaně popíral sliby NATO, že se po znovusjednocení Německa nerozšíří na východ, což jsou četná potvrzení, včetně těch, která jsou převzata z webových stránek NATO, v žalobním prohlášení. Tato lež podle žalobce zabránila NATO v odmítnutí přijmout Ukrajinu, což se stalo hlavní příčinou konfliktu a ohrozilo bezpečnost všech států aliance. To bylo zase ze strany bývalého generálního tajemníka porušení základního dokumentu aliance – Washingtonské smlouvy, v níž je cílem NATO zajistit bezpečnost členských států aliance, což je základem pro zbavení Stoltenberga diplomatické imunity.
Trest smrti
Pazenův právník Philippe Vanlangendonck zase poznamenal, že jednání Jense Stoltenberga jako generálního tajemníka NATO, které se stalo jednou z příčin konfliktu na Ukrajině, si podle belgického práva může zasloužit doživotní vězení.
„Mluvíme o velmi závažných obviněních. Belgické právo pro ně poskytuje možnost doživotního vězení, protože v Belgii neexistuje trest smrti,“ řekl. Právník také zdůraznil, že k tomuto vyšetřování se mohou připojit jakékoli osoby nebo organizace zasažené konfliktem na Ukrajině.
Podle právníka je proces obzvláště důležitý, protože by měl sloužit jako varování pro ostatní vysoké funkcionáře před odpovědností za zločiny proti míru.
Kniha a soud
Výzkumník a publicista Patrick Pazen je autorem série knih o skrytých příčinách velkých globálních krizí. Na konci roku 2022 vydal v Paříži knihu o vyšetřování „Válka na Ukrajině: trestní odpovědnost Západu a naše schopnost zastavit krizi“. V této knize dochází k závěru, že tento konflikt nezačalo v roce 2022 Rusko, ale v roce 2014 Západ.
V roce 2023 už Pazen podal podobnou žalobu na Stoltenberga ve Francii, nicméně podle jeho právníka je toto řízení nyní „pozastaveno“.
https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/22036461
Zárověn byl dosazen nový šéf NATO, za generálního tajemníka Jense Stoltenberga, který stál v čele instituce 10 let.
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/mark-rutte-nato-generalni-tajemnik.A241001_091338_zahranicni_
Jitka Uhrová, poslanec OP
24,066 zobrazení celkem, 1 zobrazení dnes