Toto téma v někom může vyvolat zájem o nějaké kulturistické cvičení, ale řeč bude trochu o jiném svalovci. Možná, že mladší generace ani netuší, že svalovec je jeden z nejagresivnějších parazitů. A tím pádem i takových nemocí, které jsou dnes sice léčeny, ale určitě vyléčeny nebudou, dokud tento „svalovec“ bude součástí lidského života.
Svalovec je malý oblý červ, oboupohlavní, živorodý, rodí živé larvy. Samice je dlouhá kolem 4 mm, samec 1,6 mm. U člověka vyvolávají onemocnění – trichinellózu. Ještě v počátcích 19. století nacházeli vědci ve svalech mrtvých lidí zacystované útvary, a podle popisu to mohly být inkapsulované larvy svalovců. Hlavní přenašeči jsou domácí i divoká zvířata. Člověk se nakazí, když pozře syrové nebo špatně tepelně upravené maso prasat, nebo jiných zvířat: jezevce, medvěda, tuleně, mrože a podobně. Rozšíření svalovce mezi lidskou populaci je způsobeno prodejem vepřového masa, které neprošlo veterinární kontrolou. Produkty, které jsou nejvíce v podezření, jsou špek, klobásy a šunka.
Polozralé larvy svalovce žijí v tenkém střevě 1,5 – 2 měsíce. Ve stádiu larev žijí ve svalech nebo v lymfatických tkáních hostitele desítky let (!) – tedy i celý život člověka. Do organismu se dostanou pouze ve stádiu larev.
Nemoci vyvolané „svalovcem“.
Hlavní symptomy trichiellózy
- OTOK VÍČEK, někdy spolu s konjunktivitidou, jindy otok celé tváře. Někdy se otok šíří na končetiny, páteř, nebo jiné části těla. Otok se může objevit neočekávaně a po přestěhování larviček jinam zase zmizet.
- BOLESTI VE SVALECH a v podkoží. Svalovec může napadnout jakékoliv svaly, ale nejčastěji se nachází v obličejových svalech kolem očí, ve žvýkacích svalech, šíjových, zádových, bederních a ve svalech končetin. V těžších případech dochází ke svalové slabosti a ostatní symptomy se rozvíjejí později.
- ZVÝŠENÉ TEPLOTY od subfebrilie /37,1 stupňů Celsia/, do vysokých teplot (38-39 stupňů). Jindy se teplota zvyšuje jen večer, a to se může táhnout léta.
- HYPEREOZINOFILIE KRVE – je to imunitní odpověď organismu na invazi parazitů. Produkuje se při ní enormní množství eosinofilních leukocytů, které rozpouštějí bílkovinu, v daném případě obaly helmintů. Dříve se učilo, že hypereosinofilie krve je nejrannějším a nejjistějším symptomem trichinellózy. Nezřídka se hypereosinofilie zaměňuje za vysokou hladinu leukocytů
- Hepatitidy -Napadení jater se najde průměrně u 2/3 případů trichinellózy. Reaktivní změny v játrech se projevují zánětlivými reakcemi ve formě rozrůstání granulomatózní tkáně s následnou nekrózou a zajizvením.
- Onemocnění srdce a cév -Napadení cév trichinellou se projevuje vaskulitidami (zánětem stěn cév eosinofilními infiltráty), nekrózami cévní stěny a v některých případech i poškozením stěny cév. Mohou vzniknout meningoencefalitidy, infarkty, nefritidy, hepatitidy, pneumonie, bronchospazmy atd
- Pokud se k parazitům přidají ještě bakterie a plísně, nejčastěji chlamydie, rozvíjejí se artrózy a artritidy v kloubech a osteochondropatie v páteři, revmatismus.
Celé to zní dost strašidelně. Takový malý parazit a kolik umí přinést bolesti a útrap. A tak se ptáme. Můžeme si pomoci? Lze ho odstranit a porazit?
Ano, lze. Je to běh na dlouho trať – nestačí jít do fitka, ale vyžaduje péči, odpovědnost, dodržování pravidel hygieny, léčení a trpělivost. Pak můžeme porazit i nemoci, o kterých si myslíme, že nejdou porazit.
A pro dnešní dobu, která opět připomíná opět boj s chřipkou a nezvaným, již 4 roky uhnízděným virem, si dovolím vložit jeden historický článek o parazitech. O jeho odpovědích si můžete udělat názor – po přečtení série článku Paraziti v nás…..sami.
Jak se ochránit, co zajistit, aby naše tělo mělo co nejméně těchto parazitů si můžete přečíst v dalších kapitolách.
Věřím, že zdravý rozum, péče o náš život bez bolesti přinese alespoň někomu nový úhel pohledu na nemoci a jejich léčení. (na obrázku svalovec)
Hana Wilczková
Předseda Zdravotního výboru OP
27,696 zobrazení celkem, 39 zobrazení dnes