Reklama

Zprávy ze zdravotního výboru – pravdy a lži

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Je doba, která díky jarnímu počasí a blížících se velikonoc nabízí jakousi naději na lepší období, ale bohužel informace o probíhající válce na Ukrajině, rapidní zdražování všeho, co nás obklopuje až po prodloužení nouzového stavu se všemi jeho důsledky nás mají odklonit od událostí mnohem většího kalibru. Je jen otázka času, kdy vše bude řádně odkryto a třeba to, co je dnes tak proklamovaná pravda, bude za pár let (a to doufejme, že k tomu dojde), nekompromisní lež. Pro ukázku, jak se „historická“ pravda mění v neskutečnou lež vám dnes přináším – z dnešního prohledu tak trochu úsměvný příběh lékaře, jehož vynález byl v době jeho uvedení na trh neskutečnou nadějí pro všechny, kteří se chtěli uzdravit. Jen si položme otázku. Jak nás klamou dnes? Jak velký dopad může mít a má ta dnešní pravda? Tak se po přečtení můžete zamyslet a možná najdete odpovědi na otázky, na které vám zatím nikdo nedal tu správnou odpověď. A ten příběh – kdyby možná nebyl ze začátku minulého století, by mohl být i příběhem zítřka. Alespoň v konečném verdiktu.

Albert Abrams (8. prosince 1863 – 13. ledna 1924) byl kontroverzní americký lékař, dobře známý během svého života pro vynalézání strojů, jako je „oscillast“ a „radioklast“, o kterých falešně tvrdil, že mohou diagnostikovat a vyléčit téměř jakoukoli nemoc. Tato tvrzení byla od počátku zpochybňována. Ke konci jeho života a znovu krátce po jeho smrti se ukázalo, že mnoho jeho strojů a závěrů bylo úmyslně klamných nebo nepravdivých. 

Dynomizér vypadal něco jako rádio a Abrams tvrdil, že může diagnostikovat jakoukoli známou nemoc z jediné kapky krve nebo alternativně z rukopisu subjektu. Prováděl diagnostiku na zaschlých vzorcích krve, které mu byly zaslány na kusu papíru v obálkách poštou. Abrams dokonce tvrdil, že může provádět lékařskou praxi po telefonu se svými přístroji a že může určovat osobnostní charakteristiky.

Dynomizer byl velký byznys; do roku 1918 stály kurzy spondyloterapie a ERA 200 dolarů (přibližně stejná kupní síla jako 3 150 dolarů v roce 2014); vybavení bylo pronajato za přibližně 200 dolarů s měsíčním poplatkem 5 dolarů. Nájemce musel podepsat smlouvu, že zařízení nebude nikdy otevřeno. Abrams vysvětlil, že by to narušilo jejich jemné nastavení, ale pravidlo také sloužilo k tomu, aby se zabránilo zkoumání Abramsových zařízení. Poté rozšířil své nároky na léčbu diagnostikovaných onemocnění. Abrams přišel s novými a ještě působivějšími přístroji, „Oscilloclast a „Radioclast“, které přišly s tabulkami frekvencí, které byly navrženy tak, aby „napadly“ specifické nemoci. Klientům bylo řečeno, že léčba vyžaduje opakovanou léčbu.

Operátoři dynomizátoru měli tendenci dávat alarmující diagnózy, zahrnující kombinace takových nemocí, jako je rakovina, cukrovka a syfilis. Abrams často zahrnoval nemoc zvanou „bovinní syfilis“, neznámou jiným lékařům. Tvrdil, že osciloskop je schopen porazit většinu těchto nemocí.

V roce 1921 se tvrdilo, že technologii ERA používá 3 500 praktikujících. Konvenční lékaři byli extrémně podezřívaví. 

V roce 1970 měl Bob DeVries, produktový designér společnosti Hewlett-Packard, možnost opravit starý Oscilloclast z roku 1934. Vlastnila ho dáma, jejíž otec byl prezidentem Abramsovy Elektronické lékařské nadace a zdokonalovatelem jejich zařízení; měla několik takových přístrojů a věřila, že elektrická terapie je prospěšná, z vlastní zkušenosti.

Takových „vynálezů“ si lékařská půda užila mnoho. Dokonce poslední z nich příběh mladé vědkyně Elizabeth Holmesové. A věřte, že i po sto letech se lidé opět nechali napálit.

Člověk pořád někde hledá tu pravdu. A když ji najde, stejně ji nevěří. Ale je tu cesta, které věřit můžete. Občanský parlament, který je nástrojem občanů pro svobodný a spravedlivý život.

Hana Wilczková

Předseda Zdravotního výboru Občanského parlamentu

poslanec Občanského parlamentu

 7,305 zobrazení celkem,  1 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Mohlo by vás zajímat

BLOGY AUTORŮ

MANDELA EFFECT

Mandelův efekt (anglicky Mandela effect) je pojmenování pro jev, kdy

 18,768 zobrazení celkem,  1,046 zobrazení dnes

Číst více »