Reklama

Už koníček pádí…

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Tak jsem si večer poslouchala písničky z roku 1967, což jsou hity 54 lety staré. A najednou tam Waldemar Matuška zpívá: „Znám zem plnou mlíka a buclatejch krav…“ Hlavou mi blesklo, kdeže loňské sněhy jsou, chlapče. Tohle už bys v naší zemičce nenašel.

A to proč?

A tu mi v uších zní hlasem pí Kelišové z filmu Slunce, seno…: „Co sem vtrhnul ten takzvanej kapitalistickej systém, je to tu na prd!“

Má pravdu, baba Kelišojc.

Mlíko už není mléko, ale obarvená voda na bílo, buclatou krávu jsem neviděla ani nepamatuju. Snad jen Ladovy obrázky nám dávají tušit, jak vypadala česká stračena.

 

Píseň dále pokračuje, až se objeví slova: „A slunce tam pálí a pořád je máj a ceny jsou stálý…“

Tu mne pojal smutek. Slunce už tu nepálí, moc si ho neužijeme díky létajícím letadlům s bílou hustou mlhou za zadkem. Máj, znamenající radost a veselí, lásku, to nám zakazují a snaží se nás izolovat, nahánět strach, zažívat bolest. Jó.. a ceny? Ty se snaží raketovým tempem vyšplhat někam až do vesmíru.

 

A jak slova písničky plynou, objeví se: „V tý zemi jsou lípy a ve květech med… A okurky v láku a cestovní ruch a hospod jak máku…“

Lípy v dnešní době „vtipný“ mafián nechá pokácet, protože nemá ještě dostatečně naplněnou truhličku. Mezitím nechá postříkat pole nějakým svinstvem, aby se náhodou nezvedla místní produkce medu, na dovoz ze zahraničí má patent jen on. V obchodech už taky nejsou jen ty naše, Znojemský… Cestovní ruch je silně omezen, a to nejen z vnějšku, ale i zevnitř. Hospody dá mafián zavřít, neboť si je vědom toho, že v hospodách se vědělo všechno a hodně se tam upeklo, i bez pece.

 

Chci zem plnou mlíka a buclatých krav, stejně tak slunce, který příjemně pálí, mít pořád máj a ceny stálý. Zemi plnou lip a dalších stromů, květy plné medového nektaru, naše okurky v láku, cestovat po naší české zemi, kde na každém kroku najdete něco zajímavého a možnost si pak pěkně zajít do hospody na točený.

 

Zpíval by si „Walda“ tuhle písničku i dnes?

 

https://www.referendum-csr.cz/ a rozhodněte se…

 

Ali Janská Kadlecová

8.3.2021, moderátorka Referenda ČSR Tachov

 599 zobrazení celkem,  1 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Mohlo by vás zajímat

BLOGY AUTORŮ

MANDELA EFFECT

Mandelův efekt (anglicky Mandela effect) je pojmenování pro jev, kdy

 18,696 zobrazení celkem,  974 zobrazení dnes

Číst více »