Reklama

Zpravodajská svodka B. Weitingerové o událostech z Donbassu i ze zbytku světa

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Události se hrnou jdena za druhou. Proto je svodka B. Weitingerové důležitá pro orientaci v politickém prostoru. 1; Mimořádná událost v Kerčském průlivu. Vzájemnou srážkou byla poškozena dvě zahraniční nákladní plavidla. Ke srážce došlo 30. listopadu na jižním kotvišti.

2; Navzdory všemu. Putin je připraven pokračovat v dialogu s USA, prohlásil Dmitrij Peskov.

3; Portugalské fotbalové národní mužstvo odmítlo jet na Ukrajinu kvůli válečnému stavu. Toto rozhodnutí bylo doporučeno ze strany UEFA a portugalského ministerstva zahraničí.

4; Náměstek ukrajinského ministra pro záležitosti „okupovaných území“ v přímém přenosu napadl šéfa strany. Grymčak označil Muravjova za „Malorusa“, přišel k němu a kopl do řečnického pultíku tak, že ten zasáhl řečníka. Těžko soudit, zdali si ukrajinské televizní stanice toto chování s účastníky debat domlouvají předem kvůli zvýšení sledovanosti, nebo zdali jsou ukrajinští vládní politici skutečně na úrovni primitivních neandrtálců.

5; V Moskvě odpověděli na Porošenkovo prohlášení o špatných zprávách pro Putina. Za nelogické označili výrok, že by zrušení ukrajinských voleb mělo být pro Rusko či Putina osobně jakkoli výhodné.

6; Dmitrij Peskov informoval o dopisech Trumpova bývalého advokáta do Kremlu. Peskov také ukázal novinářům několik dopisů, které přišly na jeho elektronickou adresu k tomuto tématu.

7; Kdo je Arsen Avakov? Ministr vnitra je považován za úspěšného a nepotopitelného politika z klanu bývalého premiéra Jaceňuka. Při vší úspěšnosti jeho kariéry podnikatele a politika se za ním táhne vlečka skandálů a trestních řízení pro těžké zločiny.

8; Sýrie: Pěchota koalice USA je na hranici katastrofy. Postavení „Syrských demokratických sil“ na východním břehu Eufratu se s každým měsícem zhoršuje.

9; Bylo to peklo. Do vojenských veřejných domů byly od 30. let 20. století do konce Druhé světové války uvrženy stovky tisíc žen. Dávný konflikt kvůli nucení korejských žen k sexuální obsluze japonských vojáků se rozhořel s novou silou.

10; Proč „lovci duší“ na nás pořádají hony? Děsivá mise západních kurátorů. V posledních dnech se v ruských médiích objevují informace o činnosti sekty „Slovo Boží“ v Podněstří.

11; Nový samopal od Kalašnikova zamíří do Indie. Rusko se snaží stát předním dodavatelem střelných zbraní pro Indii.

12; Válečný stav na Ukrajině je jen legalizací pokusů na lidech. Jaké následky bude mít válečný stav pro prosté Ukrajince?

13; Porošenko se bude rvát až do posledního okamžiku. Očekávejte další radikalizaci, říká Carjov. Známý ukrajinský politik řekl, proč od ukrajinského prezidenta se distancují jak oligarchové, tak už i Západ.

14; Ukrajinské ozbrojené síly mění taktiku a připravují strašlivý úder. V Donbasu byla zlikvidována čtyři ukrajinská bojová vozidla pěchoty, dvanáct protitankových komplexů s řízenými raketami a mnoho diverzantů. Taková intenzita ostřelování, kdy se používají dělostřelecké prostředky ráže 122 mm, vyvolává údiv.

15; Ukrajina úspěšně předvádí Putinovi slibovanou noční můru. Ale zatím jen na svém území. Nakolik se podařilo splnit heslo dané Porošenkem ukrajinskému obyvatelstvu „Žít nově“? Byly shrnuty výsledky Porošenkova prezidentství.

16; Trump: Setkám se s Putinem v patřičnou dobu. Budeme mít dobré vztahy s Ruskem, s Čínou, se všemi…

17; Zemřel George Bush starší. Prezidentem USA byl v letech 1989 až 1993.

18; Merkelová byla několikrát vyfotografována v linkovém letadle cesto na G20. Připomeňme, že kvůli poruše vládního letounu musela kancléřka zvolit náhradní způsob dopravy.

19; Si Ťin-pching, Macron, Erdogan… S Kým se už stačil setkat a pohovořit Putin na G20? Prezident Ruska má v Buenos Aires diář nabitý schůzkami.

20; Dmitrij Pučkov známý též jako Goblin píše o provokaci v Kerčském průlivu, o bídě a o tom, zdali má cenu poslouchat Američany. Kolos na hliněných nohou, surovinová ekonomika, země periferního kapitalismu. Text vyvrací obehraná klišé hojně používaná proti Rusku.

21; Ruské autoškoly pošlou studenty trénovat na dálnicích při rychlosti 110 km/h. Frekventanti autoškol se musí učit manévrovat v reálných podmínkách, myslí si experti.

22; V Nejvyšší radě požadují zakázat vstup na Ukrajinu i ruským ženám. Nevidím smysl v tom, aby se zakazoval vstup jen mužům. Vždyť ženy mohou úspěšně provádět špionáž, varuje poslanec Andrej Tětěruk.

23; Putina Trump se na G20 vzájemně pozdravili. Rusofobové div neplakali radostí, když se dověděli, že Trump nestiskl Putinovi ruku.

24; Finský novinář obvinil ruské obyvatelstvo z přílišného vytápění bytů. Občané ropné mocnosti si zvykli plýtvat energií a přesmíru vytápějí své byty.

25; Ministerstvo obrany předvedlo start modernizované rakety protivzdušné obrany. Nová protiraketa potvrdila plánované parametry a úspěšně splnila úkol.

26; My potřebujeme jiného, lepšího prezidenta“. Obyvatelé Mariupolu zaskočili korespondenta CNN. Zmínka o Putinovi vyloudil na tvářích obyvatel města úsměv. To je přece divné, když tu kvůli tlaku z Moskvy zahynuly tisíce lidí… Inu, takto se bourají názorové stereotypy a myšlenkové šablony …

27; Pravděpodobný nástupce Angely Merkelové se uřekl ohledně neúčelnosti „Severního proudu – 2“. V tomto kontextu je dobré připomenout Němcům nezáviděníhodný osud Bulharska, které si nyní rve vlasy kvůli neuskutečněnému „Jižnímu proudu“.

28; Hrozí odvolání? Proč Lucenko nevytlouká politický kapitál na tématu válečného stavu? Co se děje s generálním prokurátorem Ukrajiny a proč se tak okatě distancuje od pochybných lidí, které prosazuje Porošenko?

29; Merkelová se vysmívá Porošenkovi a Trump se schovává před Putinem. Pro Putina a Rusko jako celek je už normální, že vyvolává krajní podráždění u Washingtonu.

30; V oděském přístavu objevili radioaktivní náklad. Výsledky vyšetřování ukázaly, že hladina gama záření kontejneru desetinásobně překračuje přirozenou radioaktivitu.

31; Cestující natočil, jak se u Airbusu společnosti Frontier Airlines odlupuje opláštění motoru. Na palubě letounu se nacházelo 171 cestujících a šest členů posádky. Letadlo se muselo vrátit na letiště v Las Vegas.

32; Na Aljašce byl vyhlášen federální režim mimořádného stavu. Do té doby byl zaveden pouze mimořádný stav na úrovni Aljašky. Trump slíbil podporu obyvatelům zasažených teritorií.

33; Ve Státní dumě odpověděli na slova finského novináře o vztahu Rusů ke zdrojům energie. Novinář předtím obvinil Rusy z ignorování problémů globálního oteplování. Většina lidí se chová úsporně. Energie se musí platit. Obviňovat Rusy z rozmařilosti je úplně mimo. Navíc Rusko po podpisu Pařížské smlouvy o klimatu s předstihem splnilo přijaté závazky.

34; Ukrajinská armáda posiluje stavy vojáků a chystá se k městským bojům. Příslušníci Národní gardy, kteří nově přijeli, mají za úkol kontrolovat přesuny ozbrojenců 128. brigády, aby se zabránilo dezerci.

35; Hořící automobily, bitvy s policií a slzný plyn. Paříž je zachvácena masovými nepokoji. Kolem stovky lidí bylo zadrženo.

36; Byl zveřejněn počet Ukrajinců, kteří pracují v Polsku. Podle Czaputowicze pracují v Polsku téměř dva miliony Ukrajinců a kromě toho dalších 40 tisíc studentů studuje na polských vysokých školách.

37; Polské ministerstvo zahraničí vyzvalo k tlaku na země, které podporují „Severní proud – 2“. Projekt „Severní proud – 2“ předpokládá výstavbu dvou větví plynovodu o celkové kapacitě 55 miliard kubických metrů plynu za rok.

38; Moskevský patriarchát si už nebude moci vyskakovat, říká Porošenko. Podle názoru ukrajinského prezidenta autokefalie ukrajinské pravoslavné církve je dalším aktem vyhlášení nezávislosti Ukrajiny.

39; Jaké jsou příčiny tristního stavu ukrajinského vojenského námořnictva? Vojenské námořní síly Ukrajiny se staly pro Kyjev tržištěm ješitnosti, kde se zviditelňovali ministři, myslí si kapitán prvního stupně Jurij Smiščuk.

40; U Kyjeva se zřítila střecha sportovní školy. Těsně předtím se v prostorách školy nacházelo třicet dětí a jejich trenér.

41; SBU hromadně zve k výslechu kněží Ukrajinské pravoslavné církve. Informovali o tom dnes v informačním a osvětovém centru církve.

42; USA kontaktovaly Kreml po neuskutečněném setkání Putina a Trumpa. To bylo odvoláno kvůli incidentu v Kerčském průlivu.

43; Trump zrušil tiskovou konferenci k výsledkům G20. Důvodem pro zrušení tiskové konference byla zpráva o úmrtí George Bushe staršího.

44; Porošenko předal ukrajinské armádě letadla, vrtulníky a drony. Prezident Ukrajiny se zúčastnil slavnostního ceremoniálu předání zbraní a vojenské techniky vojákům.

45; Putin Merkelové a Macronovi vyčerpávajícím způsobem vysvětlil incident v Kerčském průlivu. Informoval o tom tiskový tajemník ruského prezidenta.

46; Kradli a vraždili. A potom to sváděli na separatisty. Ozbrojenec batalionu Donbas informoval o zločinech ukrajinských vojáků v prvních fázích ATO. V prvním roce nebyla žádná kontrola, nebyla žádná vojenská policie, žádná vnitřní vyšetřovací služba. Prostě „dělej si, co chceš…“

47; Lidé vyskakovali z vlaku a utíkali přes závěje. U Kyjeva se porouchal elektrický vlak, ve kterém se včera nechal vyfotografovat Porošenko. Svědkové říkají, že ani nefungovaly záchody a bylo vypnuté topení.

48; Ve městě Vinnica srazil zástupce náčelníka hlídkové policie svým autem šestnáctiletou dívku na přechodu pro chodce. K nehodě došlo kolem 14:00 hod. Dívenka byla hospitalizována v nemocnici první pomoci.

49; „Guru“ ruské liberální žurnalistiky byl obviněn ze spolupráce s CIA. V liberálních kruzích vznikl další skandál.

50; „Zítra byla válka“? Na Ukrajině vyhlásili neodkladné povolávání rezervistů a branců. Akce proběhne v souvislosti se zavedením válečného stavu.

51; Totální pomatenec. Ukrajinský ministr zahraničí obvinil Rusko z amorálního chování k zadrženým námořníkům.

52; V Doněcké republice jmenovali nové místopředsedy vlády a řadu klíčových ministrů.

53; To není žádné zajetí. Vždyť není válka. V Kremlu upřesnili status zadržovaných námořníků ukrajinského válečného loďstva. Námořníci zadržení ruským plavidlem nejsou navzdory prohlášením ukrajinských úřadů válečnými zajatci. Jsou prostými narušiteli hranice, kteří se navíc v ruských vodách dopouštěli výtržností.

54; Putin jedná se saúdským princem. Rozhovory probíhají v hotelu Alvear Palace v sále Vendôme Pompadour.

55; Putin odpověděl na srovnání Ruska s teroristickou organizací. Poznamenal, že Rusko je v tuto chvíli státem číslo jedna ve sféře boje proti terorismu.

56; Lukašenko: Bělorusko se mnou v čele nemá pro Západ žádnou cenu. Bělorusko chce se zeměmi Západu spolupracovat, ale neznamená to, že by se kdy od někoho odvrátilo.

57; Pašinin, který utekl z Ruska, žije na Ukrajině v bídě. Ale není jediný, koho „evropské“ sny a někdejší naděje donutily žít jako bezdomovec na ukrajinských zadních dvorkách.

58; G20 má v úmyslu do roku 2025 vytvořit 100 milionů pracovních míst pro ženy. Španělsko sice není členem „dvacítky“, ale účastní se summitu jako stálá pozvaná země.

59; Udělat dojem na Západ. Co podnikne Ukrajina v podmínkách válečného stavu? Do konce prosince 2018 nesmí muži s ruským pasem ve věku od 16 do 60 let překročit Ukrajinskou hranici.

60; Do okupovaného Kramatorska přijela vojenská inspekce z USA. O tom dnes s odvoláním na informace rozvědky informoval náčelník tiskové služby národní policie Doněcké republiky Daniil Beznosov.

61; Ukrajinští námořníci informovali o podmínkách pobytu ve věznici Lefortovo. Námořníci ukrajinské vojenské námořní flotily zadržení po narušení ruské námořní hranice si nestěžují na podmínky ve věznici, kam byli převezeni ze Simferopolu.

62; Saúdský princ poslal jedenáct zpráv vedoucímu skupiny vrahů novináře Chášukdžího těsně po vraždě.

63; Zorjan Škirjak veřejně urazil metropolitu Pavla. Poradce ministra vnitra Ukrajiny zveřejnil na své stránce facebook řadu nepublikovatelných urážek na adresu vikáře Svatouspenské Kyjevsko-Pečorské Lavry metropolity Vyšgorodského.

64; Doněcká republika je připravena přijmout běžence z Kyjevem okupovaných teritorií, kteří budou utíkat před represemi v důsledku vyhlášeného válečného stavu.

65; Do Sýrie se během jediného dne vrátilo více než 900 lidí z Libanonu. Dalších více než 720 lidí se vrátilo z Jordánska.

66; Trump si pozval do Bílého domu na úterý 4. prosince šéfy německých automobilek za účelem jednání o clech.

67; Byla dodána první dodávka protivzdušných raketových komplexů Tor-M2DT., který je arktickou modifikací komplexu Tor-M2 na bázi dvoudílných pásových transportérů DT-30M.

68; Putin poděkoval Erdoganovi za vyřešení „problémových“ otázek a označil Ankaru za spolehlivého partnera.

69; rada ministrů Doněcké republiky se nyní nazývá vládou. V Národní radě Republiky schválili příslušný zákon.

70; Trump se rozhodl vyhlásit na 5. prosince smutek v souvislosti s úmrtím George Busche staršího.

71; Porošenko vyzval Západ, aby zablokoval „Severní proud – 2“, posílil přítomnost NATO v Černém moři, uvalil nové sankce na Rusko a dal Ukrajině peníze.

72; V Rusku odstartoval pilotní projekt na snížení míry chudoby v zemi. Bude se týkat několika regionů.

73; Zpěvačka Rotaru odmítla účast na festivalu „Píseň roku“ v Rusku kvůli válečnému stavu na Ukrajině, aby ne provokovala své radikálně naladěné krajany.

74; Na Donbas přijely tří vojenské vlaky s vojenskou technikou a ukrajinskými vojáky, hlásí Eduard Basurin. Zmínil se, že je to důkaz, že Kyjev zahájí v prosinci útok s cílem dostat se k ruským hranicím.

75; Diplomacie je to samozřejmě ubohá, říká americký politik o úmyslu USA izolovat Rusko. Bývalý člen Sněmovny reprezentantů Ron Paul si myslí, že americká politika vůči Rusku může poškodit samotné Spojené státy.

76; Ukrajinský expert navrhl, aby se na truc Moskvě vykopal kanál od Dněpru k Azovskému moři. Oktisjuk varuje, že další blokáda Azovského moře Ruskem změní moře ve vnitřní jezero, které bude jen zčásti ukrajinské.

77; V Evropském parlamentu připravili rezoluci proti „Severnímu proudu – 2“. Evropský parlament připravil návrh rezoluce o vztazích s Ruskem, jehož součástí je požadavek zastavit realizaci projektu.

78; Klimkin vyjádřil naději na mnohatisícové proukrajinské povstání na Krymu.

Zdroj: rusvesna.su, rusnext.ru

 2,078 zobrazení celkem,  1 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Mohlo by vás zajímat

BLOGY AUTORŮ

Tradice, opice?

Když je teda ten Mikuláš, zítra. Marně očekávám nějaké ty

 7,631 zobrazení celkem,  1,123 zobrazení dnes

Číst více »