Reklama

Tak takový Sirota s medailemi by se nám moc hodil

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Mám obrovskou radost. První účast na olympiádě sýrařů v Rakousku a hned dvě bronzové medaile v náročných kategoriích a smlouvy na dodávky do zahraničí. A ruský sýrař Oleg Sirota se svým širokým úsměvem je určitě takovým  „sirotkem“, s nímž je radost se přátelit.

Tohoto usměvavého chlapíka jsem sledovala od jeho počátků, kdy se před pár lety rozhodl pro výrobu sýrů v rámci nahrazování dovozu kvůli protiruským sankcím. Neměl to vždy snadné a za těch několik let se v něm vystřídaly určitě velmi různé pocity. Vlastenectví a slib daný prezidentovi ovšem stejně zvítězily.

Dnešním dnem ale tento chlapík otevřel ruským sýrařům dveře do Evropy. Na sýrové olympiádě v Rakousku s 30letou tradicí získal hned dvě bronzové medaile v nejnáročnější kategorii tvrdých a polotvrdých sýrů.

S úsměvem vypráví, že vůbec netušil, zda se do soutěže vůbec dostanou, takže když zjistil, že ano, měl tak akorát čas vzít ze zrajícího sklepa bochníky sýra a odjet. Nešlo tedy o žádný speciálně upravovaný sýr pro soutěž, ale o běžný sýr, který jeho firma vyrábí.
Jaké bylo jeho překvapení, když dostal bronzovou medaili. „Rusko tam bylo za 30 let vůbec poprvé a nováčkům na tomto festivalu ještě nikdy žádnou medaili neudělili. Vždy si museli nějaký rok počkat“, říká radostně Oleg.
A proč to nebyla zlatá? „Inu strhli nám poměrně dost bodů za to, že naše sýry (zejména parmezán) nejsou dost aromatické.
U nás jsme přece jen stavěni na takové ty ¨decentnější¨ vůně, než na ¨smraďouše¨“, směje se ruský sýrař Oleg Sirota. Z Rakouska si kromě medailí odvezl i několik velkých kontraktů. No, řekněte sami, nebyl by to dobrý obchodní partner i pro naše sýraře?
Oleg Sirota slíbil prezidentu Putinovi v pořadu „Přímá linie“, že zaplaví Evropu sýry. Dá se říct, že jeho start od roku 2015 byl více než úspěšný.
Zdroj: ISSTRAS

 1,215 zobrazení celkem,  1 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Mohlo by vás zajímat