Reklama

Masku starou 9000 let našli v Izraeli

AUTOR PŘÍSPĚVKU

V okrese Pnej Chaver jižně od Hebronu byla nalezena skutečná historická vzácnost v podobě masky, staré  více než 9 tisíc let. Je vytesána z vápence a po krajích «tváře» masky jsou čtyři otvory. Nejspíš byly nezbytné, aby se maska dala přivázat na obličej. Dříve byla pokrytá zářivými barvami, ale čas zbytky barev nemilosrdně setřel, uvádí ruská agentura interfax.ru.

Experti zdůraznili perfektní zhotovení staré relikvie. Maska je symetrická, je jí přidaná forma tváře s výraznými lícními kostmi a rovným nosem.

Vědci zařadili časově zhotovení masky do klíčového období neolitické revoluce. Tehdejší dávný člověk přecházel postupně od sběračství a lovu na zemědělství a chování skotu. Začal si také vyrábět vše nezbytné k životu samostatně.

V té době nabývala v lidské společnosti na významu rituálně – náboženská činnost. Podobné masky se používaly během různých společenských a náboženských ceremonií, nebo při provádění magických obřadů.

Odborníci jsou přesvědčeni, že nález má obrovskou hodnotu jak pro vědce, tak i pro kulturní dědictví obecně. Po celém světě bylo nalezeno pouze 15 masek patřících do tohoto období. Maska byla nálezci předána do vlastnictví státu.

 1,911 zobrazení celkem,  1 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Mohlo by vás zajímat

BLOGY AUTORŮ

Tradice, opice?

Když je teda ten Mikuláš, zítra. Marně očekávám nějaké ty

 7,814 zobrazení celkem,  1,306 zobrazení dnes

Číst více »