Reklama

Bratislava opět zkritizovala protiruské sankce

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Bratislava – Sankce, zaměřené proti Rusku přinášejí reálné škody slovenskému hospodářství. Na vlnách slovenské televizní stanice TA3 to prohlásil premiér Slovenska Peter Pellegrini. Navazuje tím na linii svého předchůdce Roberta Fica. Nezdá se mu ani to, že by měla Ruská federace nést odpovědnost za říjnový kybernetický útok» na ministerstvo zahraničí Slovenska jen proto, že informace zpravodajských služeb uvádí, že byl útok proveden hackery «jedné z velmocí».

«Musím říct, že jsme na Slovensku reálně pocítili negativní vliv sankcí. Objem našeho exportu a veškerého obchodu s Ruskem od roku 2013 do 2016 poklesl více než dvojnásobně», zdůraznil podle portálu EADaily předseda slovenského vládního kabinetu. Dodal, že Slovensko nikdy nepodporovalo rozhodnutí zavést protiruské sankce, ale že země respektuje rozhodnutí kolegů z Evropské unie. Zároveň by ale EU měla, podle jeho názoru, co možná nejrychleji vyhodnotit účinnost sankční politiky ve vztahu k Rusku.

Není možné tvrdit, že Rusko stojí za kyberútoky na slovenské MZV. Podle vojenské kontrarozvědky to byla «jedna z velmocí»


Slovenský premiér zároveň zdůraznil, že nečiní Rusko zodpovědným za kyberútoky na Ministerstvo zahraničí Slovenska, k nimž došlo v polovině října letošníh

o roku. «Informace získaná vojenskou rozvědkou neumožňuje exaktně říct, že Ruská federace nese odpovědnost za kybernetický útok, když tato inform

ace uvádí, že byl útok proveden hackery „jedné z velmocí“», konstatoval premiér.

Přes řadu prohlášení slovenských politiků kritizujících vztah Ruska k Ukrajině, v Bratislavě to není poprvé, co zaznívá kritika protiruských sankcí ze strany EU a USA. Ve všech případech vysvětluje svůj postoj slovenská vláda hospodářskou újmou, k níž došlo v důsledku snížení obchodu s ruskými partnery.

Sankce se i podle Pellegriniho míjejí účinkem a Slovensko s nimi má zlou zkušenost

Už při svém nástupu do funkce řekl v dubnu 2018 premiér Pellegrini listu Pravda, že stejně jako jeho předchůdce Robert Fico je přesvědčený, že sankce nejen proti Rusku, ale i jiné, mířené proti jakékoli zemi, nepřinášejí žádoucí výsledek. «Ani pro jednu, ani pro druhou stranu», řekl tehdy slovenský předseda vlády. «V případě odvetných ruských sankcí proti EU jsme pocítili jejich dosah. Před týdnem jsme byli na výjezdním zasedání v Prakoviciach, kde se 450 lidí se ocitlo na dlažbě, právě v souvislosti se sankční politikou», dodal Pellegrini. Vysvětlil, že ruský odběratel tehdy dostal pokyn aby nenakupoval výrobky včetně náhradních dílů v EU, ale aby řešil nákup na ruském území. Slovenská fabrika ztratila odbyt, «takže náš stát má s tím zlou zkušenost», dodal. Slovensko podle něj bude stále opakovat, že protiruské sankce EU nepomáhají řešit problém. «Ve vztahu k Ruské federaci jsem zastáncem vedení dialogu,» řekl premiér. Naopak, vyhrocování napětí za správnou cestu nepovažuje.

Premiér také konstatoval, že pro Slovensko je důležité mít s Ruskem dobré vztahy. Je podle něj třeba si uvědomit, že slovenské hospodářství je v určité míře závislé na energetických dodávkách z Ruské federace. Slovensko je podle něj zřetelně předvídatelný partner v rámci EU, «ale při tom si vyhrazujeme právo zaujmout podle potřeby postoj, který prosazuje národní zájmy», prohlásil Peter Pellegrini.

Nutnost revidovat sankční politiku ve vztahu k RF vyjadřovali i další evropské země, včetně  Česka a Itálie.

 

Zdroj: ISSTRAS

 1,071 zobrazení celkem,  1 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Mohlo by vás zajímat