Reklama

Tradiční Svatováclavská mše proběhla ve Staré Boleslavi

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Ve Staré Boleslavi začala v pátek 28. září tradiční národní Svarováclavská mše, na které si Češi připomínají nejen světce, ale i vznik své české státnosti. Tentokrát se vlastenectvím zabýval i kardinál Duka, který připomněl, že síla vojskem se neměří počtem zbraní, ale jen míra odhodlání bránit svou Vlast. „Je mezi námi dost takových, kteří z bitvy utečou, protože nemají k zemi ten pravý milující vztah“,  pokáral Čechy kardinál a primas pražský.

Jak uvedla ČTK, průvod s relikviemi svatého Václava dorazil na náměstí v 10:00. Kardinál Dominik Duka ve své promluvě mimo jiné vzpomínal na útrapy Čechů během světových válek a obou totalit, mluvil o odhodlání bránit vlast a zmínil se také o prvním československém prezidentovi Tomáši Garriguu Masarykovi. Mši, kterou sloužil arcibiskup Jan Graubner, sledovaly tisíce lidí.

Duka zahájil svou promluvu zmínkou, že při svatováclavské pouti vystupuje silně do popředí i jinak vždy přítomný vojenský, armádní a bezpečnostní prvek, připomněl, že i svatý Václav sám nejednou vojensky vystoupil, jako tomu nasvědčují poranění na jeho lebce. „V tento výroční den svatováclavské pouti stojíme před památkou bezpočtu statečných mužů, odhodlaných žen a nevinných dětí. Obávám se, že většina naší společnosti si neuvědomuje, o jak rozsáhlé utrpení v první světové válce šlo,“ řekl Duka.

 Duka mluvil také o utrpení lidí během dvou totalit. „S tímto vědomím bychom se měli zamyslet nad naším vztahem k národu a našim dějinám a k naší vlasti,“ řekl. Následně položil otázku, jak dalece jsou lidé ochotni svou zem chránit a zajistit v ní bezpečný domov dětem a starcům. „Je mezi námi dost takových, kteří z bitvy utečou, protože nemají k zemi ten pravý milující vztah. Nemysleme si ani minutu, že síla vojska se měří počtem zbraní. Je jí totiž jen míra odhodlání bránit svou Vlast. Všechny války až do první světové byly vyhrány sedláky, kteří hájili své grunty, svou vlast, hájili srdnatě, ano vášnivě, protože jejich grunty byly jejich součástí,“ řekl kardinál.

Duka citoval z díla T.G. Masaryka s názvem Světová revoluce z roku 1925. Použil například Masarykův citát, ve kterém uvádí, že opravdová svoboda svědomí, tolerance a uznávání dobrého a lepšího musí být nejen glorifikována, nýbrž také praktikována, a to ve všech oborech veřejného života. „Myslíme, že je na výsost pokrytecké pod praporem tohoto muže (T.G.M.) bojovat proti křesťanům a našim církvím, upírat plné právo na částečné vyrovnání státu s církvemi,“ řekl Duka. (Nějak Jeho Eminence pozapomněla, že T.G.M. nebyl zrovna vášnivým zastáncem církví – i pozemková reforma jest toho důkazem, vyrovnání s církví pak už v roce 1992 uzavřel kardinál a arcibiskup Pražský František Tomášek.)

Mše se zúčastnili mimo jiné čeští zákonodárci, zástupci armády a zahraniční velvyslanci.

Kromě poutní mše se v souměstí Brandýs nad Labem – Stará Boleslav v pátek konala i řada dalších akcí. Například na náměstí sv. Václava se pořádaly historické trhy, v bazilice svatého Václava se pak odpoledne uskutečnil chrámový koncert.

Mariánské náměstí a jeho širší okolí bylo uzavřeno pro dopravu, lidé musí svá vozidla zaparkovat na okraji města nebo v menších postranních ulicích. Na dopravu i bezpečnost dohlíží policie. Začátek mše narušily sprosté výkřiky obyvatele jednoho z okolních domů, který pokřikoval na promlouvající představitele církve. O muže se na místě začala zajímat policie.

Stará Boleslav je nejstarším českým poutním místem spojeným se svatováclavskou tradicí i mariánským kultem. Tradičně se tam 28. září u příležitosti svátku svatého Václava scházejí tisíce věřících. Národní svatováclavskou pouť obnovila v roce 2003 římskokatolická církev. Při své návštěvě v roce 2009 na ni zavítal papež Benedikt XVI. Tehdy na akci dorazilo 50 tisíc lidí. Ve Staré Boleslavi se vedle duchovního programu konají koncerty a tradiční pouťové zábavy.

Svatý Václav byl zavražděn svými odpůrci, mezi něž patřil také jeho bratr Boleslav I. Za věčného vládce české země byl prohlášen už ve 12. století, svatováclavský kult rozšířil po Evropě Karel IV. Za druhé světové války byl zneužit nacisty, komunistický režim zase vydával Václava za slabocha. Státním svátkem je 28. září od roku 2000 a v kaleanráři je označen jako Den české státnosti.

Zdroj: čtk/občanský týdeník

 1,272 zobrazení celkem,  1 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Mohlo by vás zajímat