Reklama

Ukrajinský politik Andrej Arťomenko: Porošenkova klika se přímo vměšovala do voleb amerického prezidenta

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Ukrajinský opoziční politik Andrej Arťomenko svědčí před americkou prokuraturou v USA o vměšování ukrajinské kliky stávajícího prezidenta Porošenko do volby amerického prezidenta. Podle jeho slov Porošenkova klika jednoznačně podporovala Hillary Clinton a škodila Donaldu Trumpovi. 

Arťomenko ve svém rozhovoru pro ruskou televizní stanici uvedl, že ač nemůže z důvodu probíhajícího vyšetřování uvádět podrobnosti, může prý s jistotou říct, že Petro Porošenko a jeho klika dělali všechno možné, aby nejen podpořili Hillary Clinton, ale aby co nejvíce poškodili kandiáta Donalda Trumpa, včetně jeho odstavení z voleb. Tvrdí, že všechna obvinění na Porošenka může dokázat bez jakýchkoli pochybností.

K tomuto účelu, za podpory ukrajinského velvyslanectví, sbírali prý Porošenkovi stoupenci kompromitující materiály na nynějšího prezidenta Trumpa a předávali do volebního štábu amerických demokratů. To považuje Arťomenko za přímé vměšování do voleb amerického prezidenta. Je přesvědčen, že by se tímto měla zabývat nejen americká, ale především ukrajinská prokuratura, která (alespoň zatím) se k tomu nemá. Trump zcela jistě bude chtít dotáhnout tuto záležitost do konce, spěchat ale nebude. Na podzim budou volby do amerického kongresu a Trump sotva bude chtít do té doby bouřit vody.

Americká prokuratura nyní začala rozplétat toto „hadí klubko“.  Na pozadí této záležitosti zaznívají slova Trumpa o tom, že „možná bude možné uznat Krym jako Ruský“, více než zajímavě.  Že by to nebylo Rusko, kdo se vměšoval do amerických prezidentských voleb? A kdo dodával informace Trumpovým oponentům o tom, že se Rusko vměšuje do amerických voleb? To vše nejspíš začně vyplouvat na povrch.

V minulosti byl Andrej Arťomenko spojencem Porošenka. Podle jeho slov se se stávajícím prezidentem rozešel poté, co zjistil, že Porošenkovy zájmy jsou jedině o jeho vlastním finančním zisku, ale v žádném případě se nejedná o zájmy Ukrajiny. Rozčílilo ho například i to, když zjistil jako poslanec, že američti „poradci“, jak říká, „kontrolovali snad i to, zda poslanci mačkají to správné tlačítko“. To už bylo prý příliš i pro něj.

Arťomenko je jednoznačně proamerický politik, ale v tuto chvíli, rok před ukrajinskými volbami, se právě on stává jednou z osob, která by eventuálně mohla nahradit Petra Porošenko. Zda by to přineslo nějaký užitek Ukrajině, těžko říct. Porošenkovi to však může zkomplikovat situaci do té míry, že pro odpoutání pozornosti může vyhlásit na Ukrajině mimořádný stav a začít masivní válku na jihovýchodě Ukrajiny.

 1,293 zobrazení celkem,  1 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Mohlo by vás zajímat