Reklama

Poche ve vládě nebude. Prezident přijde podpořit novou vládu do parlamentu

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Muselo uplynout osm měsíců po parlamentních volbách, aby se Česká republika mohla dočkat vlády, která má snad šanci získat v Poslanecké sněmovně důvěru. Ani v tuto chvíli však není jasné, zda KSČM vládu podpoří – rozhodne o tom v sobotu 30. června. Prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat ministrem zahraničí Miroslava Pocheho, kterého navrhovala ČSSD, resort proto „dočasně“ povede  předseda strany a místopředeseda sněmovny Jan Hamáček.

Vláda, kterou sestavil premiér Andrej Babiš je menšinová a má 13 členů. Na čtrnáctém křesle ministra zahraničí má dočasně úřadovat předseda ČSSD Jan Hamáček, který zároveň získal funkci ministra vnitra a místopředsedy vlády. ČSSD se svými 7% volebního debaklu si dokázala „navydírat“ celkem 5 ministerských křesel, čímž v podstatě Andrej Babiš plivnul do tváře voličům, kteří svou volbou dali jasně najevo, že ČSSD už ve vládě nechtějí.

Jan Hamáček by si možná nechal i úřad místopředsedy Poslanecké sněmovny, ale to Ústava ČR neumožňuje. Stane se tak „pouze“ místopředsedou vlády, ministrem vnitra a ministrem zahraničí. Ale možná chtěl jen naznačit, že po tolika letech vlády ČSSD se v České republice z jednoho platu žít nedá.

Vláda má v Poslanecké sněmovně 93 hlasy a musí se tak opřít o hlasy komunistů, aby získala 108 hlasů. Není ale jisté, zda všichni komunističtí poslanci pro Babišovu vládu zvednou ruku. Definitivně o tom komunisté rozhodnou v sobotu 30. června na jednání Ústředního výboru strany.

Svým rozhořčením nad chováním Andreje Babiše, který ještě před uzavřením dohody ji porušil ale komunisté dali najevo nejen možnost, že nejvyšší orgán jejich strany řekne spolupráci s Babišovým kabinetem svoje „ne“, ale je to i varování pro Babiše, že v případě nějakého zákona, s nímž komunisté zásadně nebudou souhlasit, pro něj ruku nezvednou, i kdyby tentokrát vládu podpořili. Andrej Babiš si tak svým autoritativním chováním úspěšně podřezává svou vládní chatrnou haluz na samém začátku.

Podle očekávání prezident Miloš Zeman odmítl jsmenovat europoslance Miroslava Pocheho. Podpořit novou vládu přijde hlava státu 11. července na schůzi Poslanecké sněmovny.

 1,277 zobrazení celkem,  1 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Mohlo by vás zajímat