Reklama

Tak jsem vám sám ze sebe (zase jednou) na rozpacích.

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Tak jsem vám sám ze sebe (zase jednou) na rozpacích.
Byli jsme se ženou na výletě v Salzburku, zažít, poté, co mne tam syn zavedl v létě za hudbou, i vánoční atmosféru tohoto nádherného města. Motali jsme se uličkami, koukli po trzích (když se snažíte, dokážete sem tam najít i něco, co u nás nemáme, hlavně tedy ruční tradice…). Dostali jsme se i do Katedrály, která byla v létě beznadějně okupovaná turisty.
V katedrále se slouží bohoslužby, je aktivním svatostánkem, nikoli pouhou památkou. Vánoční mše tu musí být úžasná.
A tady jsem si toho všiml. V levé lodi si šeptali dva mladíci, poměrně slušně oblečení, a natáčeli si klenbu, lidi a sloupy na mobil. Dva od pohledu muslimští mladíci. Hmm, napadlo mne, oni smí do křesťanského svatostánku? Rozumějte, to ne že my jim to zakazujeme, to oni sami, přece; ale třeba jsou umírnění, anebo jsem předpojatý, anebo… proč si natáčejí ty opěrné sloupy? Proč celou dobu, co jsme v katedrále byli, stojí na stejném místě, odkud mají přehled po celém prostoru? A ten jejich šepot, s hlavami u sebe, opravdu je to jen z bázně z místa?
Nebylo mi dvakrát.
Za dvě tři hodinky přicházíme k Zámečkovému mostu. To je ten doslova obsypaný symboly lásky, kdy na visací zámek napíšete jména, vyznání, přicvaknete na zábradlí a oba pak svůj klíček hodíte do vody, aby nikdo a nikdy už nemohl slib rozpojit. Také jsme si jeden cvakli; pravda, napadlo mne, že po třiceti letech trochu švindlujeme, že to máme snazší, ale bylo to hezké.
Místo je v každé denní době doslova obsypáno lidmi.
Když jsme k mostu přicházeli, protlačili se kolem nás dva snědší muži arabského vzhledu, ošuntělí, v teplákách a mikinách, zato s mobilem zaplým na videozáznam, a nenatáčeli si dění na mostě či historické budovy kolem. Natáčeli si stánek s wursty ohřívanými na plynových bombách hned vedle portálu mostu, natáčeli si ukotvení a pak střed oblouku.
Pevně doufám, že už jsem vším, co se okolo děje a píše, zblblý.
Tak, a teď mi povězte: jak tyhle věci dostat z hlavy?

 1,783 zobrazení celkem,  2 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Mohlo by vás zajímat

BLOGY OBČANSKÝ PARLAMENT

Kaplička….

Věřím, že se mnou budou mnozí z vás souhlasit, že

 5,718 zobrazení celkem,  1,906 zobrazení dnes

Číst více »
BLOGY OBČANSKÝ PARLAMENT

Kaplička….

Věřím, že se mnou budou mnozí z vás souhlasit, že

 5,719 zobrazení celkem,  1,907 zobrazení dnes

Číst více »