Reklama

Tanec za zvuku indiánských bubnů – aneb návrat k přírodě

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Tak pro začátek, něco málo z historie indiánů :

1.část

hunkpapa__-__sedici__byk_original

Sedící býk
V dobách ,kdy prérijní indiáni žili ještě u velkých jezer v Kanadě,bylo vše v harmonii s přírodou .Indiáni bojovali mezi sebou pouze o území kvůli obživě a byli tak ostatními kmeny vytlačováni na okraje prérijí .Živili se lovem ,sběračstvím a zemědělstvím.Pak postupně s příchodem bělochů roku 1630 získávali koně a zabydleli tak celé prérie. Hlavním zdrojem obživy se stali bizoni, ti poskytovali materiál na oděvy a stany .
Indiáni byli přírodního vyznání ,věřili v sílu ducha Wakan Tanka (Velké tajemství,Velký duch) v řeči siouxů .Obydlí si stavěli z kuželovitých stanů a dlouhých tyčí (tee-pee) ,byly tak lehce přenosné na koních ,na takzv. travoisu.(lakotové,vrány ,šajeni…)Jiné kmeny žili v kopulovitých chýších z hlíny (Mandanové,Hidatsové…). Indiáni byli čestní a pracovití .Pomáhali starším a nemocným .V čele stál vždy náčelník ,který byl vybírán pro svou šťedrost ,mohl to být i hodně chudý ,ale moudrý člověk .
cheyenne_using_travois
Když začali běloši přicházet ,začali indiány zatlačovat na nehostinná území.Indiáni se přirozeně bránili ,bojovali statečně a tvrdě.Avšak proti převaze a technické vymoženosti ,neměli moc šancí. Navíc je začali decimovat nemoci bílých (plané neštovice,chřipka ,cholera…).  Dále je ničil i alkohol . Bílí lovci jim i cíleně vybíjeli bizony.Umírali hlady a zimou. Byli zatlačeni do nehostinných rezervací bez vody a cokoliv tam pěstovat.

Dnes se indiáni soudí o svá práva ,pomáhá jim hnutí amerických indiánu AIM.I přes obrovské problémy a strasti se kterými se původní obyvatelé museli potýkat a ještě dodnes potýkají ,tento národ přežil a překročil hranici času.,znovu vstávají a kráčí do budoucnosti nesouce hrdě odkaz svých dějin a kultury.

Letos se má kousek od rezervace indiánu stavět ropovod,kde je jejich jediný zdroj pitné vody .Indiáni se  brání ,tak jako za starých časů . Někteří byli zatčeni ,ale spousta celebrit se postavila na jejich stranu .A čeká se na rozhodnutí soudu co bude dál. Více se o tom dozvíte zde : https://www.youtube.com/watch?v=KaW0Pk9K5QE&sns=fb

Kdo se bude chtít postavit na jejich stranu může zde pomoci svým podpisem : https://petitions.whitehouse.gov/petition/stop-construction-dakota-access-pipeline-which-endangers-water-supply-native-american-reservations.

Příště bude pár řádků ,možná i příběhů ,ze života bílých indiánů z Evropy a návod na výrobu indiánského oblečení .

2.část

Proč zrovna indiáni ?

jezdci_2

Tak a je tu druhá část ,tentokrát o bílých indiánech u nás v Čr . Mnozí z vás si možná budou klást otázku ,proč se zrovna oblékáme do indiánských obleků a zajímáme se o historii indiánů (living history) ,místo našich předků keltů germánů apod.

U každého je to z jiného důvodu .Někdo se tak vrací k matce přírodě,někoho prostě zajímá jen materiální stránka a výroba oděvů,někoho zajímá jen duchovní stránka atd. …  Já se zaměřuji převážně na  duchovní stránku ,neboť cítím ,že ačkoliv jsem se narodila jako Evropanka ,má duše patří k indiánům,indiáni mi jsou blízcí svou kulturou  . A hlavně ,když člověk zbalí teepee ,tak vypadne na chvíli z přetechnizovaného světa a vrátí se o pár století zpět .Odpočine si z koloběhu ,práce ,škola domácnost a lidé si jsou na takovém táboře bližší…

Je jedno jaký máte směr .Myslím ,že vše vás dovede ke stejnému cíli – lásce a uctě k nám samotným a ke všemu co je kolem nás Myslím si ,že lidé zapomněli vzdávat uctu k matce zemi a ke všemu ,co je kolem nás. Ze začátku postačí děkovat slunci za každé ráno , děkovat za vzduch který dýcháme , děkovat za vodu kterou pijeme a vážit si všech darů . Mít uctu jeden ke druhému . Jeden medicinman prohlásil,že pokud se chceme zabývat jejich kulturou ,je důležité dělat vše přesně ,neboť vše má svůj význam .

A jak to probíhá na indiánském táboře ? Záleží zda si vyberete ten opravdově stylový .Takové tábory pořádá indiancorral http://indiancorral.cz/cz/index.php ,nebo zda si vyrazíte někam sami ,kde si pravidla určujete tak jak cítíte . Já volím ty soukromé . Je dobré mít už předem připravené tyče .Pak se postaví kostra na teepee viz. návod http://www.nasehobby.cz/stavba-typi-teepee/ A táboření může začít. Také potřebujete zásobu dřeva na dlouhé večery u ohně ,v teepee je krásně teplo .Indiáni dříve hráli lakros nebo shiny ( pozemní hokej). Můžete si vyrobit luk a šípy a hrát si na loveckou výpravu . Nebo jen tak bloumat po lese v mokasínách a hledat parůžky,péra a zajímavá místa . Nebo si jen tak sednout k teepee a užívat si klidu :-) Pokud zrovna není čas oběda a nepečete na ohni placky či maso. Corralové táboření má vždy určený bohatý program a hodně se zde naučíte a hlavně navážete nové kontakty ,popovídáte si s lidmi  :-)

imgp6785

Tak a ta materiální stránka . Repliky obleků se dají vyhledat nejen v muzeích ,ale i tady na netu ,nebo v knihách.Záleží ,jaký kmen si vyberete.Já si vybrala kmen lakotů,neboť mi je blízký . Ale o tom co sebou na tábor či pow wow, bude zase v další části .

539830_126587714187510_1518771932_n

 2,194 zobrazení celkem,  2 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Mohlo by vás zajímat

BLOGY AUTORŮ

MANDELA EFFECT

Mandelův efekt (anglicky Mandela effect) je pojmenování pro jev, kdy

 18,687 zobrazení celkem,  965 zobrazení dnes

Číst více »