V minulých dvou kapitolách jsme nahlédli do světa parazitů a symbiontů. A co že mají příušnice, tetanus, záškrt a třeba i obrna společného s parazity? Dost hodně. Zvláště v dnešních dnech, kdy opět vrcholí „kampaně“ za očkování proti příušnicím, „klíšťovce“, záškrtu a dalším „v minulosti naprosto neznámým nemocem – ptačí chřipka, X-nemoc. A co jako bude dál?
Je zajímavé, jak medicína – a to nejen ta dnešní, dokázala vytvořit prostředí, kdy na jedné straně řeší nemoci, na které mají „vakcíny“, ale na druhé straně zcela opomíjejí, odkud se ty nemoci berou, kdo je hlavním nositelem nemoci a proč dotyčný touto nemocí onemocní. Zároveň zde vyvstává otázka, zda lze – a to bez tak „zachraňující“ vakcíny vůbec přežít, žít ba dokonce se vůbec nenechat očkovat.
Pro dnešní díl se blíže seznáme s těmi, kdo nám činí ty největší starosti a proto zdravotní systém má snahu to vyřešit – jak jinak než vakcinací. (Název „vakcína“ pochází z latinské variola vaccina, „kravská variola“ (z lat. vacca, „kráva“), tedy virus kravských neštovic, který na konci 18. století použil Edwar Jenner jako první vakcínu proti pravým neštovicím. O necelé století později zakladatel imunologie Louis Pasteur na jeho počest navrhl zobecnit tento název na všechny vakcíny.)
Spalničky: Jedna malá vsuvka z roku 2019 (kde vše ještě bylo v pořádku). Spalničkami se letos v Česku nakazilo už 366 lidí, to je o 160 více než za celý loňský rok. Přestože od roku 1969 u nás probíhá plošné očkování proti této nemoci, a od roku 1979 se děti očkují dokonce dvakrát, jsou mezi nemocnými nejčastěji dospělí lidé mezi 35 a 44 lety. „Dříve panoval názor, že očkování bude proti nákaze chránit celoživotně,“ říká epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. „Postupně se ale ukazovalo, že když se očkovaní lidé nepotkávají s virem spalniček, jejich imunita vyhasíná.“ Povinná očkování již přibývat nebudou. Nová očkování budou zaváděna formou dobrovolného plošného očkování, které bude pokryto z pojištění. (výňatek z rozhovoru s Romanem Prymulou – výhradního exkluzivního dovozce vakcín do republiky. DOPORUČUJI PŘEČÍST. https://www.respekt.cz/spolecnost/kdyz-se-ockovani-lide-nepotkavaji-s-virem-spalnicek-jejich-imunita-vyhasina?fbclid=IwAR203mRS3_UakR0Tie81o5vk9CEHT1ZkGKYjxfxV0_akH9plXiPY84_Mx0Y
Tetanus (strnutí šíje) je onemocnění způsobované bakterií Closrtidium tetani. Projevuje se křečemi a ztrátou koordinace svalových pohybů ( bakterie produkuje toxiny a ty blokují uvolňování svalového stahu). Je faktem, že bez zásahu lékařské pomoci může dojít ke smrtelnému účinku, právě z důvodu blokace svalu – tedy i srdce a plic, ale dnes již existuje protijed, který umí tuto situaci řešit ihned a relativně bez jakéhokoliv následku.
Záškrt je nemocí přezdívanou i difterie způsobuje bakterie Corynebacterium diphteriae. Přenáší se nejčastěji vzdušnou cestou z osoby na osobu prostřednictvím kapének, které vznikají při mluvení, kašlání a kýchání, nebo kontaktem s kontaminovanými předměty, včetně prádla a podobně. Bakterie se mohou do organismu dostat i kožními lézemi. Infekce záškrtem je léčitelná v ČR běžně dostupnými antibiotiky, podmínkou je ale včasná diagnostika. Součástí léčby je injekční podávání imunoglobinu proti záškrtu, který je protitoxinovou látkou. Tento lék zabraňuje pronikání toxinu do tkání a krevního oběhu pacienta.
Je jasné, že za těmito a dalšími nemocemi stojí „paraziti“: Ti jsou členěni na skupinu virů, bakterií a parazitů, kteří jsou v těle hostitele mnohdy dlouhou dobu přítomni a pouze při nerovnováze dochází k jejich zvýšené činnosti. Každý „parazit“ má svou toxicitu, ale rozhodně si „jen“ nevybírá jedno místo – např. roupy skutečně nehledají jen „řitní“ otvor, ale hledají měkké tkáně s prostředím, které jim vyhovuje a tím je i právě tak viditelný konečník.
Prevenci před různými parazity obecně platí – správná hygiena, relativně zdravé prostředí (bez plísní, špíny, zvířat) a správně ošetřené jídlo. Mnohdy i nepečený dort či čerstvý salátek může přinést velký problém právě v podobě parazitů.
Asi musí mít člověk zdravý rozum, aby nemusel spoléhat na zachraňující „očkování“, ale přizpůsobí svůj život bez zbytečných parazitů. Nikdy se jim nevyhneme zcela, ale dobrá imunita si umí poradit i s těmito „návštěvníky“.
Očkování rozhodně nikoho neochrání. Může jen navodit pocit „bezpečí“, což může mít vliv na psychiku a následně i na samotný průběh nemoci.
O samotném očkování v další kapitole.
Hana Wilczková
Předseda zdravotního výboru Občanského parlamentu
27,129 zobrazení celkem, 1 zobrazení dnes