Reklama

Grafen – skutečný pohled na obávaný prvek

AUTOR PŘÍSPĚVKU

S grafenem se asi seznámil už každý, kdo alespoň trochu brouzdá sociálními sítěmi, alternativními články a hledá odpovědi, zda skutečně jeho vlastnosti jsou pro lidstvo nebezpečné, a tak zákeřné, jak se o něm v posledních letech v souvislosti s informacemi setkáváme. Na tento prvek – dvoudimenzionální alotrop uhlíku – se upírá zvýšená pozornost od roku 2004, kdy odborné články tří výzkumných skupin K. Novoseova a A.K. Geima v Manchasteru, Waltera A. de Heera v Atlantě a Philipa Kima v New Yorku začala psát tento poněkud rozporuplný příběh revolučních objevů.

Trochu historie:

  1. První experimentální realizace grafenu proběhla již v 19. století, kde grafen do této doby znám nebyl a k jeho přípravě došlo pravděpodobně náhodou (1859 – B.C Brodie – Atomová váha grafenu), 1893 – E.G. Acheson – syntéza karbidu křemíku a grafitu.
  2. První publikace, v nichž lze v experimentálních datech identifikovat grafen: Termín grafen vznikl až v 80. letech 20. století – 1948 = Ruess F. Vogt- první snímky grafitu transmisním elektronovým mikroskopem, 1962 = oxid grafenu, 1979 = A. van. Bommel – grafen na karbidu křemíku, 1980–2000 = monovrstvý grafit. V devadesátých letech byly intenzivně studovány grafitové monovrstvy na površích kovů a karbidů, výzkum uhlíkových nanotrubiček, na jehož základě vznikaly první myšlenky uhlíkovou nanotrubičku rozvinout do podob grafenového nanoproužku.
  3. Na přelomu tisíciletí již probíhaly první pokusy s hradlováním tenkých grafitových vrstev. K úspěšné realizaci dospěli až Nositelé Nobelovy ceny A. Geim a K. Novoselov.
  4. Patent na elektroniku založenou na grafenových nanoproužcích má W.A. de Heer.
  5. V roce 2010 došlo k udělení Nobelovy ceny za fyziku za průlomové experimenty v oblasti dvoudimenzionálního materiálu grafenu.

A co je to grafen?

Grafen je super tenká forma uhlíku strukturou podobná grafitu, jeden z nejpevnějších známých materiálů na světě. Na výšku má pouze jeden atom a je průhledná, má také některé zvláštní fyzikální vlastnosti. U žádného jiného materiálu nebylo dosud pozorováno, že by se jeho elektrony chovaly, jako by neměly žádnou efektivní hmotnost a pohybovaly se téměř rychlostí světla. (zde lze nahlédnout do světa černých děr). V případě, že by se toto prokázalo, otevřela by se cesta k vývoji zcela nového druhu tranzistorů. Díky polo-vodivosti a tloušťce síťky pouhý jeden atom je možné z grafenu vyrobit tranzistory, které jsou teoreticky schopné pracovat až do frekvence 1 THz.

Zde bych odborný výklad ukončila. Protože ten, kdo chápe, si najde další informace. Pochopí i případný rychlý vývoj grafenových „produktů“ a jejich vlastností v dnešní tak „strhující“ době nových patentů, vynálezů, zlepšováků. Publikací s tímto tématem, které do dnešního dne vyšly, je přes 1/4 miliónu. I díky tomu, že vlastnosti grafenu nabízejí bezbřehé možnosti uplatnění, může být svět celý černý, natřený grafenem. Pokud by byly uskutečněny všechny možné aplikace, které podle představ z roku 2012 měly být realizované, pak by zde bylo skutečně černo. Jenže i když má grafen „obdivuhodné vlastnosti“, je pro skutečný svět jen součástí kombinace dalších unikátních vlastností dalších prvků, které by tvořily unikátní celek. Rozhodně je grafen skvělým studijním i vědeckým materiálem, který zasluhuje nejen pozornost ve vztahu ke zlepšování všeho lidského, ale rovněž k tomu, abychom nějakou tu jeho vlastnost „nepřepálili“ a nezneužili ve prospěch někoho jiného.

(čerpáno: Wikipedie, časopis Vesmír – autor článku 20 let s grafenem Doc. RNDr. Jan Kunc. Ph.D.)

 23,776 zobrazení celkem,  1 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Mohlo by vás zajímat

BLOGY AUTORŮ

HAARP

HAARP (High Frequency Active Auroral Research Program) byl málo známý,

 2,759 zobrazení celkem,  762 zobrazení dnes

Číst více »
BLOGY AUTORŮ

HAARP

HAARP (High Frequency Active Auroral Research Program) byl málo známý,

 2,760 zobrazení celkem,  763 zobrazení dnes

Číst více »