Jednou mi kolegyně v práci vyprávěla zážitek z návštěvy kamaráda jednoho z jejích synů. Poté,co mu nabízela různé možnosti, jak se zabavit, nakonec rozladěně prohlásil: “ Tady je nuda, vy tady nemáte virtuální realitu“. Musím podotknout, že se jedná o desetiletého klučíka. Kolegyně z toho byla velmi překvapená a dověděla se, že onen kamarád má doma speciální brýle pro virtuální realitu a hraje nejrůznější hry v simulovaném virtuálním světě.
Co to vlastně ta virtuální realita je? Dočteme se, že je to technologie, která umožňuje ocitnout se v simulovaném prostředí, vytváří iluzi skutečného světa nebo fiktivního světa počítačových her. Typickou součástí jsou brýle s obrazem, který reaguje na pohyb hlavy nebo těla. Přestože se tato technologie začíná využívat v lékařství, při vzdělávání a při výcviku v armádě, nejrozšířenější a nejvýznamnější je v zábavním průmyslu.
I když odborníci prorokují, že se virtuální realita bude stále více stávat součástí našich životů a prezentují nám její skvělé výhody, nezanedbatelné jsou i její rizika. Patří mezi ně hlavně ta zdravotní. Ve vztahu k dětem hlavně rychlejší únava, přetěžování očí až možné poškození zraku kvůli fixaci na displej. Dále jsou to bolesti hlavy, ospalost, poruchy rovnováhy a koordinace pohybů kvůli nesrovnalostem mezi reálným a virtuálním pohybem. Přestože se s virtuální realitou pracuje už přes 50 let, zatím není dostatečně zmapovaný vliv na sociální život a duševní zdraví. Pokulhává také zabezpečení, co se týká úniku citlivých údajů. Otázkou je, zda to vůbec někoho zajímá. Najdeme sice ojedinělé vlaštovky, ale dlouhodobé sledování či výzkum jsem nezaznamenala.
Osobně si myslím, že tento typ zábavy je jenom další ze způsobů, jak odvádět člověka od reálného světa, od skutečného prožívání, vnímání a poznávání života kolem nás, což vzhledem k tomu, že tyto technologie dnes používají už děti, považuji za alarmující.
Vidím v tom také způsob, jak odvádět pozornost od problémů ve společnosti a ve společenském systému. Připadá mi, že většina lidí tu virtuální realitu žije už dlouho, protože nevnímají nebo zřejmě ani nechtějí vnímat tíživé problémy kolem nás.
Vývoj technologií nezastavíme, je však důležité uvědomovat si, k čemu nám slouží a učit se je používat vědomě a zodpovědně.
Monika Šebestová, poslanec Občanského parlamentu, 27.10.2022
http://www.obcansky-parlament.info
12,143 zobrazení celkem, 1 zobrazení dnes