Reklama

TELE-MEDICÍNA – zprávy ze Zdravotního výboru:

AUTOR PŘÍSPĚVKU

TELE-MEDICÍNA

Mnohdy nadpis napoví i obsah článku a tak chci – dřív než začnete číst informace a vstřebávat data  – podotknout, že se nejedná o medicínu určitého druhu dobytka, ale o medicínu, která má svou „budoucnost“. Zároveň si nastíníme pár čísel z oboru zdravotnictví abychom pochopili, jak to vlastně vše bude fungovat. A závěr o tom, kdo vyhraje v honbě
za zdravím si udělejte sami. Snad vám na to zdravý rozum bude stačit. Pokud shledáte některou službu výhodnou pro vás – vyzkoušejte a dejte vědět, jak jste ji využili a v čem vám byla prospěšná.

Chytré aplikace, konzultace s lékařem přes video, online monitorování v domácím prostředí – to jsou jen některé služby ve zdravotnictví, které nabízejí nové technologie. Šetří čas nemocných i lékařů, vylepšují prevenci, pomáhají i s obavami pacientů. Čím nám usnadní život? Jediným stisknutím tlačítka můžete mít doma recept, lékaře, ošetřovatele, záchranku. Tedy – dovolím si to parafrázovat – doma asi úplně ne, ale on-line si vyřídíte bez návštěvy lékaře de facto skoro všechno. 

Základní principy těchto inovací v sobě shrnuje pojem telemedicína, jež je součástí tzv. eHealth (elekronizovaného zdravotnictví). Světová zdravotnická organizace ji definuje jako souhrnné označení pro zdravotnické aktivity, služby
a systémy provozované na dálku prostřednictvím informačních a komunikačních technologií za účelem podpory globálního zdraví, prevence a zdravotní péče, stejně jako vzdělávání, řízení zdravotnictví a zdravotnického výzkumu.
A jaké ty e-programy zatím máme?

e-zachranka – Jediným stisknutím nouzového tlačítka automaticky dojde k odeslání údajů
o poloze telefonu. Lokalizace volajícího je tak mnohonásobně snazší a přesnější, navíc
i rychlejší. Aplikace nabízí také podporu pro neslyšící a funkce pro snazší domluvu s dispečerem v zahraničí.

MySugr– aplikace pro diabetiky. Uvedla ji na trh společnost Roche a jedná se o ve svém oboru jednu z celosvětově nejoblíbenějších aplikací pro sledování diabetu. Byla vytvořena diabetiky pro diabetiky a nabízí tak přesně ty funkce, které pacient s cukrovkou potřebuje.

Unikátní funkcí je pak výpočet přibližné hodnoty glykovaného hemoglobinu (HbA1c) při dostatečné frekvenci a délce měření glykemie. Zábavné motivační výzvy pak motivují uživatele k častějšímu a pravidelnějšímu měření glykemie, počítání sacharidů či k vyšší fyzické aktivitě.

Virtuální zdravotní sestra Emmy – šetří čas už ve více než dvou stech ordinacích. Jejích služeb využilo přes 60 tisíc pacientů. Emmy pomáhá s běžnou administrativou, telefonáty od pacientů, žádostmi o recept, objednává na prohlídku nebo bezpečně a rychle předá informace. Zvládne odbavit až tisíc (!) případů denně. Význam virtuální sestřičky se ukázal v loňském roce, když ordinace praktiků i pediatrů čelily náporu pacientů s covidem a s požadavky na očkování.

Lékař online 24/7 je služba distanční péče nabízená EUC pomocí stejnojmenné aplikace. Pacient v ní může řešit své potíže s lékařem okamžitě mobilem či na počítači s připojením k internetu, dostupná je nepřetržitě.

„Při online konzultacích máme na pacienta vyhrazeno více času a věnujeme se plně jen jemu.
S pacienty komunikujeme formou chatu a videohovoru, což je prakticky srovnatelné s osobní návštěvou v ordinaci.
Pro mnohé je tato forma příjemnější, jsou klidnější, otevřenější. Výhodou je samozřejmě i to, že se s námi mohou spojit kdykoliv a odkudkoliv, třeba i ze zahraniční dovolené, z práce či během víkendu. Poskytují také odborné rady, doporučí i další postup léčby, navazující vyšetření, vysvětlí jednotlivé kroky, pomohou s hledáním vhodného specialisty
či pracoviště, vystaví e-recept, žádanku na další vyšetření či zprávu pro praktika apod.
Cena za vyšetření je 290 Kč, pro členy EUC Plus je zdarma.

ULékaře.cz je aplikace i internetová stránka. Jde o největší českou medicínskou online poradnu a průkopníka v oblasti telemedicíny. Tým více než 350 lékařů s desítkami specialistů obslouží průměrně 3000 uživatelů za měsíc a poradna je pacientům k dispozici nepřetržitě 24 hodin, sedm dní v týdnu. Služba je zdarma pro pojištěnce OZP a VOZP, pro ostatní stojí odpověď 249 Kč.

Aplikaci Medevio využívají zatím 3 % ordinací praktiků a pediatrů (cca 200 lékařů). Během roku 2021 bylo v aplikaci vyřízeno více než 50 000 požadavků a 22 % z nich tvořily ty, s nimiž by za jiných okolností museli pacienti fyzicky
do ordinace.

„Podle našich zjištění ušetří lékař vyřízením jednoho požadavku v Medeviu asi tři minuty času.
V průměru jsme tak za dobu existence aplikace pomohli ušetřit 2500 hodin práce, což je 300 pracovních dní. Jakmile začne lékař Medevio využívat, do aplikace se přesune cca 20 % jeho pacientů. Přesun 30 % pak zaznamenáváme
u pediatrů,“ shrnuje jeden ze zakladatelů aplikace.

Zkrátka – e-medicína má v budoucnu svůj význam. I z toho důvodu, že civilizačních onemocnění bude přibývat.
Jaké, u koho, kdy a proč je otázka na celou knihu. 

A tak se pojďme podívat na to, jaké ty investice a kdo je vlastně do té e-medicíny poskytl:

Další pohled na rozvoj zdravotnictví – kdo, co, jak a kolik financují „filatropi“. Jen krátký výběr ze 150 startupů světového měřítka. (zdroj časopis SVĚT PRŮMYSLU 6/2020).

Kdo chce, může si to aplikovat do českých rozměrů.

DIGITÁLNÍ ZDRAVOTNICTVÍ: 

Německo – společnosti:

KAIA HEALTH – oblast financování: mobilní zdravotní služby

– celková hodnota investice = 48 mil. USD

USA – společnosti:

98POINT6

BABYSCRIPTS

CAPSULE

CELSIUS THERAPEUTICS

CHROMACODE

oblast financování – mobilní zdravotní služby, biotechnologie

– celková hodnota investice = 352 mil. USD

KANADA – společnosti:

ABCELLEA BIOLOGICS

PROTEINQUIRE

WINTERLIGHT LABS

oblast financování: – mobilní zdravotní služby, objevování léků

– celková investice 256 mil. USD

FRANCIE – společnosti:

DREEM

DENTAL MONITORING

oblast financování – mobilní zdravotní služby, zdrví a wellness

– celková investice 118 mil. USD

IZRAEL: – společnosti:

HEALTH.IO

NUVO

oblast financování – screening a diagnostika, klinické informace

– celková investice 121 mil. USD

To je jen malý výčet z obrovské investice bankovních společností a nadace Billa a Mellindy G.

Možná, že někteří z vás si řeknou, že technologie jsou od toho, aby pomáhaly, usnadňovaly práci tak, abychom měli čas třeba na rodinu, koníčky, odpočinek. Je jen otázka, zda to takto mají nastavené i ti, kteří se tak „lidsky“ postarali o zavedení e-kontrolního systému – protože to není jen zdravotnictví, ale i další aspekty lidského života.  Posuzujme vše správně, se zdravým rozumem.

 9,194 zobrazení celkem,  1 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Mohlo by vás zajímat