Reklama

Ukrajinská rada bezpečnosti schválila výjimečný stav. Vypukne kvůli nízkým volebním preferencím Porošenka válka?

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Ukrajinská rada bezpečnosti na svém nočním zasedání z neděle na pondělí schválila zavedení mimořádný stav ohrožení bezpečnosti státu, jinak tedy omezené stané právo. V pondělí 26. listopadu ho ovšemu ještě musí schválit ukrajisnký parlament. Porošenko zjevně potřebuje čas, aby si mohl zvýšit předvolební rating, který se pohybuje kolem 8 procentních bodů. A nejspíš k tomu dostal od svých amerických kurátorů souhlas, protože zmíněné omezený výjimečný stav je na pouhých 60 dnů. Pak odjede na jednání OSN ronit tradičně krokodýlí slzy „vidíte, jak je to Rusko ošklivé“, což vzápětí přetransponuje do obvyklé toniny pro tradiční zakvílení – „podejte almužničku“.

Podle všeho nejde o skutečnou hrozbu války, ale jen o další šaškárnu ukrajinského prezidenta, který se zoufale snaží vylepšit svou image zejména před voliči, neb Ukrajinci ho už nejspíš nechtějí ani vidět, natož volit. K rusko-ukrajinské „Válce člunů“ na Krymu v Kerčenském průlivu, kterou vyprovokovala Ukrajina, měl dát podle ukrajinských zdrojů rozkaz právě sám Porošenko. Je ovšem pochopitelné, že musel v prvé řadě obdržet souhlas od Strýčka Sama. 

Dnes tedy urychleně předloží ukrajinský prezident „svému“ parlamentu návrh na vyhlášení stanného práva v zemi, kvůli sérii nedělních incidentů mezi ruskými a ukrajinskými vojenskými loděmi v Kerčenském průlivu. Vyhlášení stanného práva podle něj ovšem nemá znamenat ani omezení občanských práv a svobod, natož plnou mobilizaci. Troufalý jedinec by si ba mohl i říct, že skutečný výjimečný stav vypadá poněkud jinak. Armádní zálohy by nicméně měly být připraveny, jak dodal Porošenko podle agentury Unian na zasedání ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany. Tato Rada ještě v noci  podpořila zavedení výjimečného stavu na 60 dní. Ukrajinský parlament, který se bleskově dnes sejde na mimořádném zasedání nejspíš toto prodloužení potvrdí. Proč také ne, o dva měsíce déle budou dostávat poslanci plat. 

Jak tedy vypadá výjimečný stav po ukrajinsku, nebo spíš po porošenkovsku?

Je-li zaveden výjimečný stav, v bytech se vytápět nemusí, takže ukrajinský „chladomor“ může vesele pokračovat, až do úplného ukrajinského vymrznutí. Žádné stížnosti během výjimečného stavu se nekonají. Vědí o tomu Ukrajinci? Spíše to vypadá, že o tom nemají ani ponětí. Ale hlavně, že volají před ruskou ambasádou po válce s Ruskem.

Ruší se volby nejen prezidentské, ale i parlamentní , moc přechází do správy „vojenské administrativy“. Tak to asi pro Ukrajince nebude problém, chunta fašistického typu už tam řádí od roku 2014.

No a Ukrajinci, co si mysleli, že na Vánoce pojedou do Čech, Slovenska nebo Polska, by na to měli urychleně zapomenout. Žádný výjezd během výjimečného stavu či dokonce stanného práva. No a vy, Ukrajinci, co pracujete v Evropě, zvažte, jestli pojedete domů, protože dovnitř, tedy na Ukrajinu vás jistě pustí, ale ven se už nemusíte dostat, a po ukončení výjimečného stavu může být vaše místo obsazeno Srby, kteří žádný výjimečný stav nemají.

Neboť v čase výjimečného stavu – žádný „bezvíz“, žádná migrace

Aby byl tomuto pochybnému výjimečnému stavu dodán punc věrohodnosti, zvedl ještě v noci Porošenko všech několik vojenských lodí, které má k dispozici, do bojové pohotovosti. Ano, účelu je dosaženo, armáda v pohotovosti a on může přednést v ukrajinském parlamentu žádost o vyhlášení výjimečného stavu a na brzkém jednání OSN ronit krokodýlí slzy, jak je to Rusko ošklivé, doplněné tradičním Porošenkovým smutněním – „podejte almužničku“…  Ne nadarmo se před ním dokonce za fíkusy Europarlamentu schovávala i šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. Kvůli Porošenkově ležérně zmuchlanému sexepílu to nejspíš nebylo. 

Vysvětleme si ale, proč tolik potřebuje Porošenko to prodloužení, že by snad byl kvůli němu ochoten riskovat horký konflikt s Ruskem. Vždyť ukrajinské lodě, které překročily hranici územních vod Ruské federace byly celý den přesvědčovány, aby zažádaly o povinnou proceduru a hladce prošly do Azovského moře přes Kerčenský průliv. Ukrajinské lodě to ale zatvrzele odmítaly, přesto, že touto procedurou, stejně jako ostatní zahraniční lodě obchodní,  procházely už mnohokrát.  Tentokrát si ale první dvě a následně další tři lodě prostě „duply“, a že ne a ne. Po celém dni přesvědčování se jedna ukrajinská lod rozhodla, že „na drzovku“ se přes Kerčenský průliv protlačí. Neprotlačila. Ruská loď ji bočním manévrem zastavila. Po mnoha ukrajinských výhrůžkách, že vyhodí Kerčenský most do povětří je totiž třeba počítat i s kreativitou ukrajinských šahídů.

Tím to ovšem neskončilo a později došlo k dalšímu střetu, kde byli zraněni 3 muži z ukrajinské posádky. Tři  ukrajinské dělostřelecké lodě pak byly ruskými pohraničníky zajaty a odvezeny do jednoho z přístavů. Na další vývoj tohoto představení je dobré si počkat, možná i s popkornem v kyblíku.

Zdroj: isstras.eu

 

 1,782 zobrazení celkem,  1 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Mohlo by vás zajímat