Reklama

Srbská armáda uvedena do plné bojové pohotovosti. Vučič vystoupí s prohlášením

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Srbský prezident Alexandr Vučič vydal rozkaz uvést ozbrojené síly země do stavu nevyšší bojové pohotovosti. Stalo se tak kvůli akcím kosovských zvláštních jednotek. Uvedla to srbská agentura TANJUG s odvoláním na kancelář prezidenta Vučiče. Prezident vystoupí s prohlášením. V ohrožení je vodní elektrárna  Gazivode.

«Rozkaz byl vydán náčelníkovi Generálního štábu armády Srbska», uvádí agentura. Prezident Vučič vystoupí dnes v 21 hodin místního času s oficiálním prohlášením.

Do plné bojové pohotovosti byly uvedené také všechny zvláštní jednotky a speciální útvary ministerstva vnitra.

Bylo zjištěno, že kolem 60 ozbrojenců ministerstva vnitra samovyhlášené Republiky Kosovo ROSU zaujaly pozice blízko akumulačního jezera vodní elektrárny «Gazivode» a vstoupily do střediska ekologie a sportu blízko přehrady na severu kraje.

Elektrárna je pod kontrolou Bělehrdu. Jak prohlásil Vučič, v posledních letech vložily srbské úřady do její infrastruktury, samotného objektu a přehrady tohoto akumulačního jezera kolem 2 milionů eur.

Na situaci EU reagovala svým typickým způsobem

«Bereme vážně podobný druh informací a podporujeme kontakty se VŠEMI zůčastnými stranami», řekl ruské agentuře RIA Novosti zdroj ve strukturách EU. Upřesnil, že se jedná o kontakty na místech, včetně jednotek KFOR.

«Jako vždy počítáme s tím, že všechny strany budou reagovat klidně a zdrženlivě», dodal zdroj agentury.

Jenže Srbsko už pamatuje rok 1999, kdy střet mezi albánskými separatisty z takzvané Osvobozenecké armády Kosovo a srbskou armádou a policií vedlo nakonec k bombardování Jugoslávie (v té době sestávající ze Srbska a Černé hory). V březnu 2004 uspořádali kosovští Albánci pogromy, které vedly k masovému vysídlení Srbů z kraje a zničení četných památníku jejich historie a kultury.

Dodejme, že evropskou snahou, která se nakonec uskutečnila, bylo oddělit Srbsko a Černou horu, čímž Srbsko ztratilo přístup k moři a pomoc Srbsku v případě konfliktu, tak bude komplikovaná. Možná právě nyní si «čistotu» záměrů EU budeme moci ověřit.

 1,303 zobrazení celkem,  1 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Mohlo by vás zajímat

BLOGY OBČANSKÝ PARLAMENT

Kaplička….

Věřím, že se mnou budou mnozí z vás souhlasit, že

 5,744 zobrazení celkem,  1,932 zobrazení dnes

Číst více »
BLOGY OBČANSKÝ PARLAMENT

Kaplička….

Věřím, že se mnou budou mnozí z vás souhlasit, že

 5,745 zobrazení celkem,  1,933 zobrazení dnes

Číst více »