Reklama

SLOVANÉ! HODNĚ ŠTĚSTÍ V NOVOLETÍ 7527 V ROCE „STOČENÉHO JEŽKA“!

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Dle slovanské tradice se každý nový rok odpočítává od podzimní rovnodennosti. Letošní novoletí tak nastane 23. září ve 3hodiny 54 minut SEČ a odstartuje další rok, tentokrát rok 7527. Nejdéle si tento letopočet uchovalo Rusko, které přijalo křesťanský juliánský kalendář až roku 1700, za vlády Petra I.

Tehdy i Rusko přešlo na odpočet od narození Ježíše Krista. Starý letopočet se ale odvíjí od «Stvoření míru», což se někdy nesprávně překládá jako Stvoření Světa. Ve staroslověnštině existují výrazy Мiръ а Миръ. Zní to stejně, ale význam je jiný. Jestliže první výraz znamená skutečně «svět», pak druhý výraz znamená «mír» v českém chápání. Litera «i» byla v Rusku zrušena až po říjnové revoluci. 

Podle starých letopisů začal starý slovanský letopočet (jako vždy odpočítávaný od významné události) od roku zvaného «Hvězdný chrám», kdy naši slovanští předkové dobyli Slavné Vítězství nad Arimií – zemí Draka (nynější Čínou), čímž ukončili dlouhou a krvavou válku – jinými slovy «stvořili mír». A musela to být vpravdě veliká událost, jestliže Slované žili podle tohoto kalendáře 7208 let, až do chvíle, kdy poslední bašta slovanského letopočtu padla za Petra I. Podle kalendáře od «STVOŘENÍ MÍRU V LÉTĚ (roce) HVĚZDNÉHO CHRÁMU. A právě od tohoto roku čítáme podle slovanského letopočtu 7527 let.

Pamatujete? «… A svatý Jiří zvedá kopí, aby ho vrazil ve chřtán dračí» … tato báseň Jaroslava Seiferta zmiňuje sice událost z dob křesťanských, ale na příběh samotný narážíme jak u starých druidů, tak i u slovanských kmenů a v letopisech ještě dlouho před nástupem křesťanství. Právě souboj s drakem byl v pověstech symbolem onoho velkého vítězství Slovanů nad Arimií. Křesťané pak, jako v mnoha dalších případech, převzali tento příběh, aby na něm postavili ten svůj, ve snaze co nejlépe zahladit stopy po dávných slavných dějinách Slovanů.

Ťeď nám kruholet (kalendář) nabízí rok «stočeného ježka».

Letos jsme se, jako Slované, potkali se Zaratuštrovci, kteří mají jako letošní totemové zvíře také ježka. My ale máme ježka stočeného do klubíčka. První, co vás při slově «ježek» napadne, jsou «bodliny». Ale kdo viděl ježka zblízka ví, jak se lidská ruka doslova natahuje, aby pohladila ten pichlavý «kožíšek». Zvířátko je to neskutečně roztomilé a také mimořádně užitečné.

Ježek je mírumilovný. Nenapadá, ale bránit se umí. V okamžiku nebezpečí se stočí do klubíčka, a basta. Přitom dokáže šikovně vystrnadit i medvěda z jeho brlohu, ač jsou síly zdánlivě nesouměřitelné.

Ježek je ve slovanské tradici patronem všeho nového, svěžího, ale ježek bezmyšlenkovitě neodhodí ani to, co bylo vytvořeno před tím a před ním. Zvířátko je to šetrné až ke skouposti. A přidáme-li k jeho kvalitám, že je hlučný, neklidný – noční lovec, neposedný a zmatkující, chytá se drobností a detailů, dostaneme obšírnější obraz povahy lidského «stočeného ježka».

Rok Ježka bude klidnější, než rok předchozí – «Skrývající se lišky». V rodinách byste měli otevřít do široka dveře přicházejícímu roku, protože je i patronem tradiční rodiny. Ježkův rok nejlépe proto uvítáme v přírodě, na chalupě, s rodinami nebo spřízněnými dušemi.

A co si obléct do nového roku? Jako vždy by to mělo být něco nového, i kdyby to měla být maličkost. Pro dámy: co nejvíce šustících ozdob, hlučných a lesklých.

Bývá dobrým zvykem také uctít pána roku. Tak mu do zahrádky nebo v přírodě nabídněte vařené kuřecí nebo krocaní maso – drobně pokrájené (hovězí a vepřové opravdu jen minimálně), vařené vajíčko, ovoce – dobře omyté- nakrájené, pokojové teploty. Můžete mu to namíchat a ježek si sám vybere, co mu bude chutnat. A nezapomeňte na vodu. Zejména po letošním horkém létě ji zvířata mají velký nedostatek.

A pozor! Potkáte-li v předvečer či první den roku nečekaně živého ježka, znamená to, že budete mít v tomto roce opravdu velké štěstí.

 2,410 zobrazení celkem,  1 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Mohlo by vás zajímat

BLOGY AUTORŮ

Přiletěl oknem….

Jednoho deštivého odpoledne v září roku 1928 pracoval skotský bakteriolog

 5,188 zobrazení celkem,  1,047 zobrazení dnes

Číst více »
BLOGY OBČANSKÝ PARLAMENT

Vlastenčení…

Na úvod se s vámi podělím o jeden citát, který

 17,186 zobrazení celkem,  581 zobrazení dnes

Číst více »
BLOGY AUTORŮ

Přiletěl oknem….

Jednoho deštivého odpoledne v září roku 1928 pracoval skotský bakteriolog

 5,189 zobrazení celkem,  1,048 zobrazení dnes

Číst více »