Reklama

Rusko vyhlásilo Izraeli elektronickou válku

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Rusko oznamuje elektronickou válku Izraeli, která začíná v Sýrii potáhne se až do Středomoří….Do dvou týdnů, bude dopraveno vybavení ruských raketových systémů do Sýrie, C-300 a začnou vypínat navigaci ve Středomoří, to jsou zatím dvě ze tří opatření, oznámených ministrem obrany, Sergejem Šojgu v Moskvě v pondělí, „v reakci na roli Izraele v sestřelení ruského Il-20“ 17. září.

Krasucha, neboli ruská „kráska“.

Syrské elektronické zbraně se zvýší téměř na úroveň ruských vojsk v zemi. Ale nejvýznamnější opatření vyhlásil ruský ministr obrany Šojgu: „Rusko bude rušit družicové navigace, palubní radarové a komunikační systémy bojových letadel, které útočí na cíle na syrském území v oblastech Středozemního moře, které hraničí se Sýrii.

Ruský ministr zdůraznil, že toto opatření „může zchladit horké hlavy“,  (a zřejmě neměl na mysli jen Izrael). „Budeme muset reagovat v souladu se současnou situací.“

Rozhodujícím opatřením, jak prohlásil Šojgu, není tedy vyzbrojování Sýrie prvními systémy S-300, které svého času Moskva odvolala na žádost Izraele, ale rušení navigací. Vojenští experti říkají, že je to poprvé, kdy hlavní světové mocnosti oznámily elektronickou válku proti jakékoliv zemi. Důvpdem se stalo odmítnutí Ruskem izraelské verze havárie Il-20 a smrti 15 ruských důstojníků na palubě.

Nechtěli mluvit s Lavrovem, budou muset mluvit s Šojgu. Ten má ale jiné zbraně, než Lavrov

Bývali by mohli Izraelci najít cestu k těmto jednáním s Moskvou. Mohli, ale jen do pondělí. Teď už je ale pozdě. Pokojným rozhovorům už Šojgu přibouchnul dveře. Nicméně, Izrael stále není schopen opustit myšlenku svých vzdušných útoků na Írán a svou přítomnosti v Sýrii, přesto, že tím eskaluje nebezpečí kolize s Ruskem. Vadí mu to, protože v tom vidí vůži sobě ponižující komedii v očích Íránu a Hizballáhu, s nimiž je v neustálých střetech. Rusko v  tom vidí něco jiného, a to, že by v budoucnu izraelské síly IDF mohly být opatrnější a volit si své cíle s větší opatrností.

Mohli by sice odpovědět na výzvu Moskvy k elektronickému souboji, ale zatím mlčí. V předchozích „soubojích“ byl Izrael lepší. V roce 1982, izraelské letectvo zničilo ruskou protivzdušnou obrannou síť, usazenou v údolí řeky Bekaa, a naposledy v roce 2007, kdy izraelská letadla před zničením íránsko-severokorejského reaktoru v Deir ez-Zaur, aktivovala svůj systém „Suter“, čímž „oslepila“   syrsko-ruský radar chránící objekt.  Časy se však změnily.

Od té doby totiž ruští experti v elektronickém válčení hledali odpovědi na potlačení izraelských rušiček, ale dohnat je nebylyo snadné. Tentokrát však může být jiné. Debkafile hlásí, že poslední ruský rozhovor může zatáhnout letectvo a námořní síly Izraele za hranice jeho možností. Zatímco v minulosti se úspěšně dařilo elektronickými prvky udeřit na malé cíle, které nyní vidíme, dnes ministr obrany Ruska přesouvá do Sýrie modul s dosahem 4 300km, schopný pokrýt stovky kilometrů Sýrie a východního Středomoří. A to je nová výzva pro Izrael, který má praktické provozní zkušenosti elektronického boje .

IDF je mnohem méně znepokojena blížící se dodávkou raketových systémů Basharu Assadovi s S-300. Po mnoho let IAF provádí vojenské akce proti těmto bateriím. Aby však bylo možné porazit ruskou kombinovanou obranu nad východním Středomořím, bude se muset Izrael obrátit o pomoc na Spojené státy. Tato žádost může být vznesena na setkání izraelského premiéra  Netanyahu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem ve středu 26.září., během jednání Valného shromáždění OSN v New Yorku. 

Zdroj: Debka file

Překlad: Libuše Fuchsová

 1,378 zobrazení celkem,  2 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Mohlo by vás zajímat

BLOGY AUTORŮ

Přiletěl oknem….

Jednoho deštivého odpoledne v září roku 1928 pracoval skotský bakteriolog

 5,254 zobrazení celkem,  1,113 zobrazení dnes

Číst více »
BLOGY OBČANSKÝ PARLAMENT

Vlastenčení…

Na úvod se s vámi podělím o jeden citát, který

 17,222 zobrazení celkem,  617 zobrazení dnes

Číst více »
BLOGY AUTORŮ

Přiletěl oknem….

Jednoho deštivého odpoledne v září roku 1928 pracoval skotský bakteriolog

 5,255 zobrazení celkem,  1,114 zobrazení dnes

Číst více »