Reklama

Turistická destinace – okupovaný Kypr!?!

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Vážení spoluobčané,

Vzhledem k pádu turecké libry a několika událostem posledních dní, kterých jsem byl svědkem se vůči svým spoluobčanům cítím povinován informovat o skutečném stavu věcí dříve, než se stane nějaká katastrofa.

Tedy ve zkratce o co se jedná. Doba dovolených je také dobou cestování do neznáma. A to neznámo je Kypr. Že ho znáte, že jste tady už byli mockrát, ok, dobře, já s Vámi souhlasím, ale asi nevíte to podstatné. Kypr je turistická destinace, velmi oblíbená. Má to však jeden háček. Od roku 1960 byl Kypr jako stát celý ostrov – dvě komunity (Kyperští Řekové a Kyperští Turci). V roce 1974 došlo k okupaci Kypru ze strany Turecka. Není nutné zde zacházet do detailů, existuje Wikipedie i když tam není všechno v detailech. V roce 2004 kdy Kypr vstoupil do EU se však přece jen něco změnilo. V souladu se zákony a předpisy o volném pohybu osob je od té doby možné navštívit toto okupované území a poměrně dost lidí to zkouší. Takže nyní k věci!

  1. Na okupovaném území neexistuje žádný zastupitelský úřad, velvyslanectví nebo konzulát. Z toho plyne, že v případě, že se vám cokoliv stane, máte velký problém.
  2. Pokud se zde vyskytujete, počítejte s tím, že například v případě účast na dopravní nehodě jste automaticky vinen, zdůvodnění – pokud byste sem nepřijel, nestalo by se to!
  3. Kyperská vláda nemá nad tímto územím legislativní moc ani kontrolu.
  4. Veškerá komunikace na vládní úrovni postupuje touto cestou. Obsazené území – Turecko – OSN New York – Nikosie a stejně tak nazpátek. Trvání tohoto může dosáhnout i půl roku.
  5. Při vstupu na toto území vám bude uděleno vstupní vízum razítko. Pokud se objeví ve vašem pasu, tento se stává z pohledu Kyperských úřadů neplatný, tudíž nebudete na tento pas vpuštěni nazpět na svobodný Kypr.
  6. Jakýkoliv váš výskyt na tomto území je výhradně a pouze za vaše vlastní riziko se všemi právními důsledky.
  7. Nevěřte cestovním kancelářím, které si na svých polopravdách staví kšeft. Kašlou na to, co se vám stane, hlavně, že mají tržbu.
  8. V případě cesty lodí, nelze cestovat pobřežními vodami, ale odplout do mezinárodních vod a pak se vrátit do vod okupovaných. I zde však existuje docela velké riziko obzvláště v okolí Agia Napy, kde se nachází mnoho útesů ještě ve velké vzdálenosti od pobřeží a jsou třeba jen 20-30 centimetrů pod vodou, tedy pokud nejsou zrovna vlny, jsou nepoznatelná tato místa a na problém s lodí je zaděláno. V případě cesty pobřežními vodami se jedná o trestný čin nedovoleného překročení státní hranice a následuje soud a vězení s následným vyhoštěním a zákazem pobytu.
  9. Nevyslovujte před Kypřany turecká část, riskujete problémy, mají tam poměrně dost majetků a jsou na to logicky celkem choulostiví, protože je nemohou využívat a využívání těchto majetků inkasuje někdo jiný, neoprávněný. Při pobytu v hotelu (na okupovaném území) se vám pak může stát, že si na vás počká na letišti kyperský (kyperský řek) majitel a bude trvat na zaplacení. (z historie jsou známy tyto případy i mediálně)
  10. Terminus technicus Severní Kypr (North Cyprus) je zavádějící, z právního pohledu se jedná o okupované území na kterém se nachází přibližně 60 000 tureckých vojáků s technikou a také se pro označení používá termín Severokyperská turecká republika. Ta však nikdy nebyla mezinárodně uznána jako suverénní stát.

 

Prosím laskavě všechny čtenáře o sdílení a informování ostatních spoluobčanů a předem děkuji. V případě detailních dotazů Facebook Καρλος Καρολος
Karel Kopel

 1,710 zobrazení celkem,  1 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Mohlo by vás zajímat

BLOGY OBČANSKÝ PARLAMENT

Kaplička….

Věřím, že se mnou budou mnozí z vás souhlasit, že

 907 zobrazení celkem,  435 zobrazení dnes

Číst více »
BLOGY OBČANSKÝ PARLAMENT

Kaplička….

Věřím, že se mnou budou mnozí z vás souhlasit, že

 908 zobrazení celkem,  436 zobrazení dnes

Číst více »