Vážení spoluobčané,
Vzhledem k pádu turecké libry a několika událostem posledních dní, kterých jsem byl svědkem se vůči svým spoluobčanům cítím povinován informovat o skutečném stavu věcí dříve, než se stane nějaká katastrofa.
Tedy ve zkratce o co se jedná. Doba dovolených je také dobou cestování do neznáma. A to neznámo je Kypr. Že ho znáte, že jste tady už byli mockrát, ok, dobře, já s Vámi souhlasím, ale asi nevíte to podstatné. Kypr je turistická destinace, velmi oblíbená. Má to však jeden háček. Od roku 1960 byl Kypr jako stát celý ostrov – dvě komunity (Kyperští Řekové a Kyperští Turci). V roce 1974 došlo k okupaci Kypru ze strany Turecka. Není nutné zde zacházet do detailů, existuje Wikipedie i když tam není všechno v detailech. V roce 2004 kdy Kypr vstoupil do EU se však přece jen něco změnilo. V souladu se zákony a předpisy o volném pohybu osob je od té doby možné navštívit toto okupované území a poměrně dost lidí to zkouší. Takže nyní k věci!
- Na okupovaném území neexistuje žádný zastupitelský úřad, velvyslanectví nebo konzulát. Z toho plyne, že v případě, že se vám cokoliv stane, máte velký problém.
- Pokud se zde vyskytujete, počítejte s tím, že například v případě účast na dopravní nehodě jste automaticky vinen, zdůvodnění – pokud byste sem nepřijel, nestalo by se to!
- Kyperská vláda nemá nad tímto územím legislativní moc ani kontrolu.
- Veškerá komunikace na vládní úrovni postupuje touto cestou. Obsazené území – Turecko – OSN New York – Nikosie a stejně tak nazpátek. Trvání tohoto může dosáhnout i půl roku.
- Při vstupu na toto území vám bude uděleno vstupní vízum razítko. Pokud se objeví ve vašem pasu, tento se stává z pohledu Kyperských úřadů neplatný, tudíž nebudete na tento pas vpuštěni nazpět na svobodný Kypr.
- Jakýkoliv váš výskyt na tomto území je výhradně a pouze za vaše vlastní riziko se všemi právními důsledky.
- Nevěřte cestovním kancelářím, které si na svých polopravdách staví kšeft. Kašlou na to, co se vám stane, hlavně, že mají tržbu.
- V případě cesty lodí, nelze cestovat pobřežními vodami, ale odplout do mezinárodních vod a pak se vrátit do vod okupovaných. I zde však existuje docela velké riziko obzvláště v okolí Agia Napy, kde se nachází mnoho útesů ještě ve velké vzdálenosti od pobřeží a jsou třeba jen 20-30 centimetrů pod vodou, tedy pokud nejsou zrovna vlny, jsou nepoznatelná tato místa a na problém s lodí je zaděláno. V případě cesty pobřežními vodami se jedná o trestný čin nedovoleného překročení státní hranice a následuje soud a vězení s následným vyhoštěním a zákazem pobytu.
- Nevyslovujte před Kypřany turecká část, riskujete problémy, mají tam poměrně dost majetků a jsou na to logicky celkem choulostiví, protože je nemohou využívat a využívání těchto majetků inkasuje někdo jiný, neoprávněný. Při pobytu v hotelu (na okupovaném území) se vám pak může stát, že si na vás počká na letišti kyperský (kyperský řek) majitel a bude trvat na zaplacení. (z historie jsou známy tyto případy i mediálně)
- Terminus technicus Severní Kypr (North Cyprus) je zavádějící, z právního pohledu se jedná o okupované území na kterém se nachází přibližně 60 000 tureckých vojáků s technikou a také se pro označení používá termín Severokyperská turecká republika. Ta však nikdy nebyla mezinárodně uznána jako suverénní stát.
Prosím laskavě všechny čtenáře o sdílení a informování ostatních spoluobčanů a předem děkuji. V případě detailních dotazů Facebook Καρλος Καρολος
Karel Kopel
1,738 zobrazení celkem, 1 zobrazení dnes