Reklama

Jednání o vládě. Podpoří KSČM vlastizradu a zotročení vlastního národa?

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Dnes, v pondělí 7. května se sejdou zástupci ANO s ČSSD, aby projednali koaliční smlouvu. Připojit by se k nim měl i předseda KSČM Vojtěch Filip, protože jeho strana zvažuje podporu vládnímu kabinetu. ČSSD si ovšem klade podmínky, které by byly snad pochopitelné od strany, která získala ve volbách alespoň slušný výsledek, a ne 7 %. ANO tyto podmínky ČSSD zatím odmítá, celé to dohadování však získalo spíše přichuť vydírání vítězné strany volebním outsiderem.

ČSSD chce prosadit do koaliční smlouvy takzvané „pojistky“. Jedním z požadovaných bodů je ustanovení, že kdyby podali demisi všichni ministři za ČSSD, měl by skončit i premiér. Zároveň trvají na tom, že by premiérem neměl být Babiš, stíhaný v kauze Čapí hnízdo. ANO nechce přistoupit ani na požadavek, podle nějž by měli některé vrcholné sněmovní funkce opustit poslanci za SPD Tomia Okamury.

Svými požadavky ČSSD takřka očividně vydírá ANO, přesto, že sociální demokraté získali ve volbách 7%. A zdá se, že jejich propadu není konec. Podle posledního průzkumu přísoudila agentura Kantar TNS pro ČT sociálním demokratům 6,5%. Strana by tak měla začít spíše bojovat o to, aby se za chvíli nepropadla pod sněmovní hranici 5%, než snovat vydírací intiky. Zatím však, zdá se, postupuje ČSSD zcela obráceně.

Požadavky ČSSD jsou bezprecedentní. Přijetím těchto podmínek by se ANO vystavovalo riziku, že se v důsledku vlastních zájmů rozhodnou vládní členové ČSSD rezignovat a tím vládu zlikvidovat. A tento Damoklův meč by visel nad hlavou ANO neustále. Za druhé – vynucováním si odstoupení Andreje Babiše porušuje ČSSD zásadně jeden z pilířů práva – presumpci neviny. Třetí podmínka – odstavení z vrcholných funkcí v Poslanecké sněmovně poslanců za SPD, je naprosté novum v tradičních zvyklostech Poslanecké sněmovny a popření výsledků voleb.

Míří komunisté ke státotvornosti nebo k sebelikvidaci?

Jestli KSČM bude ochotna podpořit požadavky ČSSD jen proto, aby vznikla vláda, které je v přímém rozporu s požadavky voličů, těžko si zaslouží uznání a její další propad se může také stát realitou. Je navíc paradoxní, že jsou komunisté ochotní podpořit ČSSD, stranu, která má doposud platné takzvané „Bohumínské usnesení“ zakazující spolupráci s komunisty na vládní úrovni. Jakou cenu mají tedy usnesení této strany, které chtějí komunisté uvěřit?

A co si myslet o straně, která si dnes zjevně plete pojmy a dojmy. Kromě porušovaného vlastního zákazu spolupráce s KSČM zavedla ČSSD i zákaz spolupráce se Stranou přímé demokracie – Tomia Okamury. Prý pro extrémismus. Není to spíš vlastenectví, které je ČSSD zjevně naprosto cizí.

Už dnešek ukáže velmi názorně – kdo je kdo a jakou vládu nám ANO (nebo, že by ČSSD?) vnutí. Obsadí opět Strakovku „věčné straky“?

-rzk-

 1,182 zobrazení celkem,  1 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Mohlo by vás zajímat

BLOGY OBČANSKÝ PARLAMENT

Kaplička….

Věřím, že se mnou budou mnozí z vás souhlasit, že

 1,171 zobrazení celkem,  699 zobrazení dnes

Číst více »
BLOGY OBČANSKÝ PARLAMENT

Kaplička….

Věřím, že se mnou budou mnozí z vás souhlasit, že

 1,172 zobrazení celkem,  700 zobrazení dnes

Číst více »