Reklama

Něco málo o propagandě

AUTOR PŘÍSPĚVKU

V médiích slyšíme o tom, co je a co není propaganda denně. František Koukolík propagandu definoval jako pokus autorit přesvědčit o své věci co největší počet cílů, tedy lidí. Největším úspěchem propagandy je, že lidé považují myšlenky hlásané propagandou za své vlastní.

Aby k tomu došlo, je potřeba dodržet tři až čtyři jednoduchá pravidla.

Jednoduchost (jednoduchá sdělení =  rychlé přesvědčení a počet přesvědčených)
Vzbuzování emocí (silné, jako je např. strach)
Lidé si to musí umět představit 
Mluvit o tom, co si lid přeje, co očekává, čeho se bojí – lépe než
co a jak funguje

Čísla fungují dobře, až na to, že se jim nedá věřit.

B. Disraeli definoval tři stupně lhaní: 1) lež, 2) hnusná lež a za 3) statistika.

S věrohodností čísel se potýkají i nová média, např. vyhledávače s tzv. SEME – Search Engine Manipulation Effect. Vyhledávač posouvá výše ty hity, které odpovídají očekávání uživatele. Problém nemusí být jen kosmetický, ale výzkumníci pozorovali dopad efektu na rozhodování voličů a procentuální posuny preferencí.

Pokud čteme, že politik XY je oblíbený 30% populace, znamená to, že nejméně 65% ho nemusí a zbytek je neutrální. Jenže to už se většinou v článku čtenář nedozví. Případně se využije mýtu spravedlivého světa, který podle Koukolíka nikdy nebyl a nebude. Další z dobrých strategií jsou hráčův omyl (teď už to musí vyjít) a černé labutě (nepředvídatelné situace).

Propaganda užívá reklamní postupy, ale na rozdíl od reklamy, která má prodat, tady jde jen o politickou moc. Facebook je pro účel propagandy výbornou platformou. Mediální situace v ČR v roce 2008 vypadala následovně: milion a půl denně prodaných výtisků novin a 150 000 účtů na FB. V roce 2016 se denně prodá přes 740 000 výtisků novin a Čechů na FB je přes 4 miliony. Důvody obratu jsou dva. Jednak FB převzal zpravodajskou roli, a za druhé přišla uměle vytvořená krize a s ní i krize médií. Redakce se zeštíhlily, lidé si zvykli na zprávy zdarma a neočekávají velké investigativní zprávy, o které nestojí už ani vlastníci médií. Dnes neexistuje nic na FB, co by bylo skutečně soukromé, ani osobní profil a omezené nastavení. Pokud je člověk veřejnou a mediální osobou, nesmí na FB napsat nic, co by nebyl ochoten zopakovat v přímém přenosu do kamery. FB je totiž nejen zdrojem zpráv pro veřejnost, ale i zdrojem citací pro média.

 1,772 zobrazení celkem,  1 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Mohlo by vás zajímat

BLOGY OBČANSKÝ PARLAMENT

Kaplička….

Věřím, že se mnou budou mnozí z vás souhlasit, že

 5,547 zobrazení celkem,  1,735 zobrazení dnes

Číst více »
BLOGY OBČANSKÝ PARLAMENT

Kaplička….

Věřím, že se mnou budou mnozí z vás souhlasit, že

 5,548 zobrazení celkem,  1,736 zobrazení dnes

Číst více »