Reklama

Myslíte si, že Donald Trump je jistým prezidentem USA? Ani Náhodou!

AUTOR PŘÍSPĚVKU

Trump a Clinton

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po Wisconsinu a Pensylvánii bude Michigan dalším státem USA, ve kterém se budou přepočítat hlasy odevzdané v prezidentských volbách 8. listopadu. Podnět v tomto případě podala ve středu neúspěšná kandidátka za Stranu zelených Jill Stein a cílem je zjistit, zda nedošlo k hackerskému útoku na hlasovací systém.

Kromě toho se budou přepočítávat hlasy i v pěti okresech státu Nevada. V tomto případě podal podnět ve středu nezávislý kandidát Roque de la Fuente a předem zaplatil 14 tisíc dolarů za přepočet, který by měl začít během pěti následujících dnů. V Nevadě vyhrála demokratická kandidátka Hillary Clintonová a De La Fuente skončil poslední, přesto se rozhodl požádat o přepočítání jako odpověď na zbytečné snahy Strany zelených.

Ve státech Wisconsin, Pensylvánie a Michigan vyhrál, byť jen s mírným náskokem, kandidát Republikánské strany Donald Trump. Jill Stein vysvětlila, že se rozhodla požádat o přepočítání ve všech třech nerozhodných státech, protože jí to doporučila skupina právníků a odborníků. Argumentuje tím, že v těchto třech státech mohlo dojít ke kybernetickým útokům zaměřených na zmanipulování výsledků. Nicméně, většina komentátorů zůstává skeptická s tím, že přepočítávání hlasů vítězství Donalda Trumpa neohrozí.

V Michiganu začíná přepočítávání zítra, zatímco ve Wisconsinu  počalo dnes. Není známo, jak dlouho to bude trvat, ale předseda volební komise Michiganu včera řekl, že konečný termín je 13. prosince, takže osoby odpovědné za ruční sčítání hlasů budou muset pracovat ve dne v noci.

19. prosince 2016 probíhá vyhodnocení hlasů volitelů. Americká ústava ani federální zákon však nepřikazují volitelům, že musí vybrat kandidáta na prezidentský úřad, který měl více volebních hlasů. Někteří komentátoři očekávají, že díky kontroverznosti Trumpa, se může objevit rekordní počet neloajálních volitelů, kteří, ač budou nominováni za Republikánskou stranu, tak Trumpa nepodpoří.

Více než 4,7 milionu Američanů podepsalo petici s apelem na volitele, aby 19. prosince podpořili Clintonovou. Republikánští volitelé tvrdí, že jsou „bombardováni“ e-maily a telefony, že pro Trumpa nemají hlasovat. Americká tisková agentura Associated Press uvedla, že prozatím jen jeden republikánský volitel Art Sisneros z Texasu veřejně oznámil, že nemůže podpořit Trumpa, přestože Trump v Texasu vyhrál. V pondělí však Sisneros ze své funkce odstoupil a složil mandát.

Nicméně většina komentátorů je přesvědčena, že šance na revoltu jsou prakticky nulové, protože volitelé nebudou díky stranické disciplíně hlasovat jinak, než jejich voliči. V celé historii USA bylo 157 neloajálních volitelů, kteří nehlasovali pro vítěze voleb ve svých státech, ale nikdy to nemělo vliv na konečný výsledek voleb.

 1,168 zobrazení celkem,  1 zobrazení dnes

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Mohlo by vás zajímat